Modny Kraków

Wystawa Tatrzańska Atlantyda

Plenerową wystawę “Tatrzańska Atlantyda” można obejrzeć do 1 grudnia na Placu Szczepańskim w Krakowie. Wystawa towarzyszy wydanemu jesienią albumowi pod tym samym tytułem, przygotowanym przez Piotra Mazika.


Fotografie prezentowane na wystawie, a wybrane spośród zamieszczonych w albumie – pochodzą z zasobów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz ze zbiorów prywatnych. Większość z nich nigdy nie była publikowana ani prezentowana szerszej publiczności. Na co dzień spoczywają w archiwach w postaci odbitek lub płyt szklanych.

Przeglądanie tych zasobów zajęło mi pomiędzy trzy a cztery lata – mówi Piotr Mazik. – Z czego rok to była już intensywna praca nad wyborem fotografii do książki oraz ich interpretacją – dodaje. Warto nadmienić, że każda z fotografii została opatrzona możliwie jak najbardziej dokładnym opisem. Każdy z nich zawiera liczne dane i ciekawostki, najczęściej niespotykane, tak jak i zdjęcia, których dotyczą.

Do albumu wybierałem zdjęcia, które mnie w jakiś sposób zaintrygowały – mówi autor. – Starałem się odszukać fotografie opowiadające jakąś historię, a zdarzało się, że sam musiałem te historie odkrywać – dodaje. To wiele mówi o walorach prezentowanych zdjęć, ze względu na to iż Piotr Mazik jest zarówno znawcą jak i pasjonatem Tatr. Jeżeli odnalezione zdjęcia potrafiły Jego zaskoczyć, to nie ulega wątpliwości, że będą one stanowić sporą niespodziankę dla wielu oglądających i czytelników.

Ponad 200 unikalnych zdjęć z przeszłości wybranych i opisanych przez Piotra Mazika w albumie „Tatrzańska Atlantyda” ukazuje Zakopane i Tatry z nowej perspektywy. Stąd tytuł książki, nawiązujący do lądu powszechnie rozpoznawalnego, ale czy dobrze znanego?

Powszechnie ulegamy złudzeniu, że znamy Tatry. Przez kilkadziesiąt lat bycia w górach zapisujemy w pamięci ich zmiany, wpisujemy w siebie przebieg szlaków, ścieżek, dróg wspinaczkowych, otoczenia polan, schronisk, zakręty nartostrad. Oczywiste są dla nas sposoby w nich bycia: narciarstwo, wędrówki, wspinanie. Zbyt śmiałe to przekonania. Jesteśmy w Tatrach zaledwie przez chwilę. Pejzaże zakodowane w nas zadziwiają i dezorientują zobaczone na zdjęciach sprzed kilkudziesięciu lat – pisze autor we wstępie do książki bardzo trafnie podsumowując jej merytoryczną zawartość.

Organizatorem wystawy jest Tatrzański Park Narodowy, współorganizatorem Muzeum Tatrzańskie. Autorem koncepcji wystawy jest Grzegorz Bykowski. Partnerem wydarzenia są miasto Zakopane i Biuro Promocji Zakopanego.

Wystawa Tatrzańska Atlantyda

3-17 listopada 2014 – Planty w Krakowie
18 listopada – 1 grudnia – Plac Szczepański w Krakowie

Cały bogato ilustrowany artykuł o albumie “Tatrzańska Atlantyda” znajdą Państwo w nr 32 “Modnego Krakowa”.
Całkowity przychód ze sprzedaży czasopisma przeznaczany jest na wydanie kolejnego numeru drukowanego. Magazyn wydawany jest przez Stowarzyszenie Artystów Młode Sztuki w ramach statutowej działalności non-profit.

 

Leave a Reply