Modny Kraków

100% teatru w kinie! Cykl retransmisji teatralnych z londyńskiego National Theatre

National Theatre oraz Kijów.Centrum zapraszają na nowy cykl retransmisji teatralnych z Londynu. Czołowa scena Wielkiej Brytanii znów przygotowała masę teatralnych atrakcji, m.in. nowe inscenizacje klasyki: „Medeę” z Helen McCrory w roli tytułowej i „Tramwaj zwany pożądaniem” z agentką Scully, czyli Gillian Anderson, w roli Blanche DuBois.

Zostanie też pokazany spektakl taneczny (dla widzów dorosłych) oraz sceniczna adaptacja przygodowej powieści Roberta Louisa Stevensona (przedstawienie familijne).

Publiczność będzie mogła również obejrzeć „Prześwit” w reżyserii Stephena Daldry („Billy Elliot”, „Godziny”, „Audiencja” z Helen Mirren). Na specjalne życzenie międzynarodowej publiczności powraca na ekrany „Frankenstein” z Benedictem Cumberbatchem i Jonnym Lee Millerem (dwie wersje obsadowe).

NATIONAL THEATRE W SEZONIE 2014–15

Najbliższy spektakl:

„Wyspa skarbów” („Treasure Island”)

NOWY TYTUŁ – SPEKTAKL FAMILIJNY (10+)
26.02.2015 godzina 18:30
autor: Bryony Lavery na podstawie powieści Roberta Louisa Stevensona pod tym samym tytułem

Jest ciemna burzliwa noc. Gwiazdy poznikały. Jim, wnuk właściciela tawerny, otwiera drzwi budzącemu grozę nieznajomemu. Wraz ze starym żeglarzem u jego stóp pojawia się skrzynia pełna tajemnic. Chłopak zaprasza przybysza do środka i tak niebezpieczna podróż się zaczyna… Kto nie chciałby mieć taty pirata poszukującego ukrytego skarbu? Albo przynajmniej takiego, który rysuje tajemnicze mapy i opowiada barwne historie o szajce morskich łupieżców?
Takim ojcem był autor XIX-wiecznej powieści przygodowej „Wyspa skarbów”. Szkot Robert Louis Stevenson dzięki zabawie ze swoim przybranym synem stworzył dzieło, które zaszczepiło w świadomości społecznej przedstawiany do dziś obraz piratów, a także na dobre wpisało się do kanonu literatury młodzieżowej.

PROGRAM

„Tramwaj zwany pożądaniem” („A Streetcar Named Desire”)

9.10.2014 godzina 18:30
autor: Tennessee Williams
reżyseria: Benedict Andrews
w roli Blanche DuBois: Gillian Anderson („Z archiwum X”)
w roli Stanleya Kowalskiego: Ben Foster („Sześć stóp pod ziemią”)
w roli Stelli Kowalski: Vanessa Kirby („Wielkie nadzieje”)

Jedna z najsłynniejszych teatralnych historii rozgrywa się w parnej i wilgotnej aurze lat 40. ubiegłego wieku w Nowym Orleanie. To tam pod oknami mieszkania Kowalskich przejeżdża tramwaj, z którego pewnego dnia wysiada zmysłowa kobieta Blanche. Jej kruchy świat właśnie się rozsypuje, dlatego szukając pocieszenia, zwraca się ona ku swojej siostrze. Nie znajduje jednak u niej ulgi, bo twarz Stelli skryta jest w cieniu jej brutalnego męża. Duszna atmosfera zaczyna narastać. Dokąd tak naprawdę zawiezie bohaterów tramwaj, który jeździ na ulicę Desire (‘pożądanie’)?

„Medea”

23.10.2014 godzina 18:30
autor: Eurypides
układ i opracowanie tekstu: Ben Power
reżyseria: Carrie Cracknell
w roli tytułowej: Helen McCrory („Wywiad z wampirem”, „Harry Potter”, „Skyfall”)
Medea to żona i matka. Z miłości do Jazona porzuca rodzinne strony, ojca i popełnia pierwszą zbrodnię, by pomóc ukochanemu w ucieczce. Na wygnaniu, wśród obcych, rodzi mu dwóch synów. Mężczyzna szybko przestaje odwzajemniać namiętność księżniczki i zostawia ją dla innej. Czarodziejka ma stracić wszystko: i męża, i dzieci. Zrozpaczona błaga o jeszcze jeden dzień łaski, o kilka ostatnich godzin spędzonych z potomstwem. W zranionym sercu lęgną się potworne myśli. Rozum zasypia, budzą się demony. Czasu jest dość. Wystarczająco dużo, by zniszczyć wszystko, co najdroższe sercu.

„Frankenstein”

6.11.2014 godzina 18:30
autor: Nick Dear na podstawie powieści Mary Shelley „Frankenstein albo Współczesny Prometeusz”
reżyseria: Danny Boyle („Trainspotting”, „Slumdog. Milioner z ulicy”)
w roli doktora Wiktora Frankensteina: Jonny Lee Miller (wersja pierwsza) | Benedict Cumberbatch (wersja druga)
w roli Stworzenia: Benedict Cumberbatch (wersja pierwsza) | Jonny Lee Miller (wersja druga)
Romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawany jest za pierwszą powieść ‘science fiction’ lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych – przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej – które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley „Frankenstein albo Współczesny Prometeusz” (1818). Autor sztuki i reżyser teatralnego przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein – dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.

„Prześwit” („Skylight”)

4.12.2014 godzina 18:30
autor: David Hare
reżyseria: Stephen Daldry („Billy Elliot”, „Godziny”, „Audiencja” z Helen Mirren)
w rolach głównych: Bill Nighy („Piraci z Karaibów”, „Harry Potter”) i Carey Mulligan („Drive”, „Wstyd”, „Wielki Gatsby”)
Pewnego przenikliwie zimnego londyńskiego wieczoru nauczycielce Kyrze Hollis nieoczekiwaną wizytę składa jej były kochanek, Tom Sergeant – spełniony i charyzmatyczny restaurator, któremu niedawno zmarła żona. Z upływem chwil oboje próbują rozbudzić niegdyś namiętny związek, żeby tylko znaleźć się w niebezpiecznej walce przeciwstawnych ideologii i wzajemnych pragnień. Grający Toma Bill Nighy w wywiadzie z Sarah Crompton powiedział: „Tego wieczoru spędzisz z nami wiele godzin, mam nadzieję, że będziesz poruszona głęboko ludzkimi tematami, będziesz rozerwana i zmuszona do śmiechu. A na koniec będziesz jeszcze bardzo głodna”

„John”

15.01.2015 godzina 18:30
SPEKTAKL TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH (18+)
pomysł i reżyseria: Lloyd Newson
Australijczyk Lloyd Newson, dyrektor artystyczny międzynarodowej sławy teatru tańca DV8, przeprowadził wywiady z ponad pięćdziesięcioma mężczyznami, zadając im szczere pytania dotyczące miłości i seksu. Jednym z pytanych był John. Jego historia okazała się niezwykła i wzruszająca. Lata przestępczości, narkotyków i walki o przetrwanie doprowadziły go do poszukiwania życia z innymi. John znalazł się w nieoczekiwanym miejscu, nikomu prawie nieznanym. O tym rzadkim doświadczeniu powstał spektakl. To rzecz dla miłośników współczesnego tańca, ale też dla tych, którzy w sztuce cenią świeżość spojrzenia i moc przekazu.

„Wyspa skarbów” („Treasure Island”)

NOWY TYTUŁ – SPEKTAKL FAMILIJNY (10+)
26.02.2015 godzina 18:30
autor: Bryony Lavery na podstawie powieści Roberta Louisa Stevensona pod tym samym tytułem
Jest ciemna burzliwa noc. Gwiazdy poznikały. Jim, wnuk właściciela tawerny, otwiera drzwi budzącemu grozę nieznajomemu. Wraz ze starym żeglarzem u jego stóp pojawia się skrzynia pełna tajemnic. Chłopak zaprasza przybysza do środka i tak niebezpieczna podróż się zaczyna… Kto nie chciałby mieć taty pirata poszukującego ukrytego skarbu? Albo przynajmniej takiego, który rysuje tajemnicze mapy i opowiada barwne historie o szajce morskich łupieżców? Takim ojcem był autor XIX-wiecznej powieści przygodowej „Wyspa skarbów”. Szkot Robert Louis Stevenson dzięki zabawie ze swoim przybranym synem stworzył dzieło, które zaszczepiło w świadomości społecznej przedstawiany do dziś obraz piratów, a także na dobre wpisało się do kanonu literatury młodzieżowej.

Leave a Reply