Modny Kraków

Książkowe miejsca

Dla każdego bibliofila Kraków to miasto wprost wymarzone do życia. Nie tylko odbywają się w nim liczne wydarzenia związane z książkami, ale funkcjonują też miejsca, gdzie można na co dzień zaznajamiać się z literaturą, pisarzami i całym fascynującym światem słowa pisanego.


W Krakowie znajduje się wiele klimatycznych miejsc, gdzie można wypić dobrą kawę i kupić jeszcze lepszą książkę.
Jednym z takich miejsc jest Księgarnia Bona przy ul. Kanoniczej 11. Urocze wnętrze urzeka od razu przybywającego gościa, a półki z książkami wręcz proszą, by je wziąć do ręki i obejrzeć. Cisza jaka panuje w księgarni dodaje lekkiej tajemniczości a szepty odwiedzających przydają przytulności temu miejscu. Księgarnia jest bardzo dobrze zaopatrzona, znajdziemy tu książki z działu beletrystyki i literatury faktu, jak również bardzo szeroki wybór książek dla dzieci. Księgarnia dokłada także wszelkich starań aby aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym mieszkańców Krakowa. Organizuje spotkania i dyskusje dotyczące literatury, promocje książek, wystawy oraz wernisaże fotografii. Tutaj też odbywają się kameralne koncerty i warsztaty zarówno dla zagorzałych czytelników, jak i dla tych, którzy przygodę z czytaniem dopiero zaczynają.

Drugim bardzo przyjemnym miejscem, gdzie także czeka kawa i książka, jest Księgarnia Matras przy Rynku Głównym 23. To miejsce charakteryzuje się nowoczesnym i jasnym wnętrzem. Wchodząc do księgarni przed oczami staje długi korytarz, wypełniony aż po sam sufit książkami. Sprawia wrażenie niekończącego się, tak jakby zapraszał w długą poetycką podróż.

Trzecia z kolei kawiarnio – księgarnia to Massolit Books, znajdujący się przy ulicy Felicjanek 4. To księgarnia anglojęzyczna, której właścicielem jest amerykańskie małżeństwo. Na miejscu można znaleźć zarówno książki używane, jak i nowe (20 000 tytułów), zazwyczaj także na podłodze stoi pudło w którym znajdują się książki za przysłowiowe kilka złotych. Massolit szczególną uwagę poświęca poszerzaniu zbiorów o literaturę żydowską, polską i literaturę feministyczną. Tam też organizowane są rozmaite wydarzenia kulturalne, także odczyty literackie, spotkania z autorami a nawet występy muzyczne i wystawy sztuki. Wyjątkowe wnętrze księgarni jest idealnym miejscem do spotkań i dyskusji, dlatego odbywają się tam także spotkania informacyjne dotyczące inicjatyw non-profit w naszym regionie. Przybywających wita mała lada z barem, gdzie można zamówić kawę (nawet amerykańską). Dopiero po chwili ukazują się regały z książkami i kolejne sale ze stolikami i wygodnymi fotelami. Całości dodaje charakteru wszechobecne drewno, które nawet pachnie amerykańskim powietrzem a przysłuchując się jeszcze anglojęzycznym rozmowom, naprawdę można przenieść się za ocean.

tekst: Ewa Sobol
zdjęcia: Jacek Dyląg

Cały bogato ilustrowany artykuł znajdą Państwo w nr 32 “Modnego Krakowa”.
Całkowity przychód ze sprzedaży czasopisma przeznaczany jest na wydanie kolejnego numeru drukowanego. Magazyn wydawany jest przez Stowarzyszenie Artystów Młode Sztuki w ramach statutowej działalności non-profit.

 

Leave a Reply