Modny Kraków

Festiwal ETNOmania 2015

Ponad 150 wystawców rzemiosła, eko i folkdizajnu, 40 warsztatów, do tego pokaz mody, przestrzenne etnoinstalacje, strefa dzieci, etnosmaki, koncerty i mnóstwo innych folkowych atrakcji – to wszystko 19 lipca na Festiwalu ETNOmania.Impreza, organizowana po raz piąty przez Fundację NADwyraz, odbędzie się na terenie Nadwiślańskiego Parku ETNOgraficznego w Wygiełzowie (40 km od Krakowa).

– Wszystkie festiwalowe atrakcje podzieliliśmy na pięć stref tematycznych: Rzemiosła, Eko i Folkdizajnu, Muzyki, Dzieci, Smaku i Relaksu. Podczas Festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach rzemiosła, prowadzonych przez twórców ze Szlaku Rzemiosła Małopolski – m.in. garncarstwa, koronkarstwa, malarstwa na szkle, rzeźbiarstwa, bibułkarstwa, kowalstwa, wycinankarstwa, łyżkarstwa czy też wytwarzania biżuterii łemkowskiej – mówi Karolina Pyrzyk z Fundacji Nadwyraz, organizatora Festiwalu.

W trakcie niedzielnej wyprawy do skansenu w wygiełzowie będzie można również posłuchać koncertu zespołu Tołhaje oraz nauczyć się tańców ludowych i pomuzykować z Kapelą na Krzywych Dźwiękach, obejrzeć pokaz najnowszej kolekcji mody inspirowanej folkiem, zakupić oryginalne, ręcznie robione przedmioty – m.in. biżu, odzież, zabawki, akcesoria wyposażenia wnętrz, torebki i spróbować potraw regionalnych i tzw. slow food oraz wziąć udział w warsztatach kulinarnych: lepienie pierogów, pieczenie chleba, etnoburgery;

– Przez cały dzień uczestnicy będą współtworzyć ogromną koronkową ETNOinstalację a w specjalnie stworzonej na potrzeby Festiwalu Strefie Dzieci Wasze pociechy wezmą udział w grach i zabawach ekologiczno-edukacyjnych. Jednym słowem – zobaczycie jak tradycja uczy, bawi i inspiruje. Odkryjecie ją na nowo! – mówi Karolina Pyrzyk.

Bilety: wszystkie atrakcje Festiwalu bezpłatne, obowiązuje bilet wstępu do skansenu (bilet ulgowy 5zł, bilet normalny 10 zł)

Festiwal ETNOmania – odkryj tradycję na nowo!

Festiwal ETNOmania

19 lipca 2015 r., godz. 11.00-19.00
Skansen w Wygiełzowie
ul. Podzamcze 1, 32-551 Wygiełzów

Organizator:
Fundacja NADwyraz, ul. Kielecka 17, 31-523 Kraków,
www.nadwyraz.pl


Program Festiwalu ETNOmania 2015

Ponad 150 wystawców rzemiosła, eko i folkdizajnu, 40 warsztatów, do tego pokaz mody, przestrzenne etnoinstalacje, strefa dzieci, etnosmaki, koncerty i mnóstwo innych folkowych atrakcji – to wszystko znajdziecie już 19 lipca na Festiwalu ETNOmania. Impreza, organizowana po raz piąty przez Fundację NADwyraz, odbędzie się na terenie Nadwiślańskiego Parku ETNOgraficznego w Wygiełzowie (40 km od Krakowa).

Program zawiera atrakcje, które znajdują się w pięciu strefach tematycznych: Rzemiosła, Eko i Folkdizajnu, Muzyki, Dzieci, Smaku i Relaksu.

W godzinach 11.00 – 19.00
• Targi rękodzieła, folkdizajnu i produktów dla dzieci
• Warsztaty i pokazy rzemiosła prowadzone przez twórców ze Szlaku Rzemiosła Małopolski, m.in. bibułka, garncarstwo, koronka, kowalstwo, ikony, łyżkarstwo, malarstwo na szkle i drewnie, pieczywo tradycyjne, plastyka obrzędowa, plecionkarstwo, pszczelarstwo, rzeźba, tkactwo, wicie wianków, zabawka ludowa, zielarstwo
• ETNOsmaki: kuchnia tradycyjna, wegetariańska i slow-food, pokazy i warsztaty kulinarne
• strefa KORONKI: Filigranowe z natury – koronkowa ETNOinstalacja – etnoinstalacja , przegląd technik koronkowych, warsztaty artystyczne z motywem koronki
• strefa Dzieci: twórcze ekowarsztaty, dawne gry i zabawy;
• gra terenowa, konkursy z nagrodami
• ETNOpiknik: relaks w cieniu chaty
• muzykowanie z Kapelą na Krzywych Dźwiękach

***

12.00 – 14.00 Warsztaty wycinanki krakowskiej – fajerki (Dwór)
12.00 – 14.00 Warsztaty biżuterii łemkowskiej (Dwór )
12.00 – 14.00 Warsztaty zabawki ludowej – karuzelki (mała scena)
12.00 – 14.00 Warsztaty szycia zabawek – ptaszki (mała scena)
12.00 – 14.00 ETNOsmaki: warsztaty lepienia pierogów (Dom z Chrzanowa)
12.00 – 14.00 Warsztaty biżuterii z drewna osikowego (mała scena)
14.00 – 16.00 EKOwarsztaty : mydełka glicerynowe (Dwór)
14.00 – 16.00 Warsztaty folkdizajnu – etno-woreczki na zioła (Dwór)
14.00 – 16.00 Warsztaty EKOdizajnu: bawełniana biżuteria pleciona (mała scena)
14.00 – 16.00 warsztaty filcowania na mokro (mała scena)
14.00 – 16.00 Warsztaty kwiatków z drewna osikowego (mała scena)
14.00 -16.00 ETNOsmaki: prelekcja i warsztaty „O chlebie” (Dom z Chrzanowa)
14.00 -16.00 ETNOsmaki: Na Rydzowo, prelekcja & warsztaty (Strefa Smaku)
15.00 Pokaz ETNOmody (scena amfiteatru)
16.00 Koncert i potańcówka z Kapelą na Krzywych Dźwiękach (mała scena)
18.00 koncert zespołu TOŁHAJE (scena amfiteatru)

Leave a Reply