Modny Kraków

Barwy Świata. Maroko w Krakowie – zapowiedź

Maroko w KrakowieBarwy Świata. Maroko w Krakowie
Kraków, 19-23 październik 2011

Śródmiejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Projekt Orient oraz Jakub Ciećkiewicz, fotografik i dziennikarz „Dziennika Polskiego”, przy wsparciu Gminy Miejskiej Kraków, pragną zaprosić Państwa do udziału w wydarzeniu kulturalnym – Festiwalu Barwy Świata. Maroko w Krakowie.

Festiwal – pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Królestwa Maroka w Warszawie Pana Moha Ouali Tagma oraz przy wsparciu Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miasta Krakowa – jest pierwszym tak rozbudowanym wydarzeniem kulturalnym poświęconym w całości kulturze Maroka. Projektem tym bardziej istotnym, że marokański Fez to miasto partnerskie Krakowa. W roku bieżącym przypada 220. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Marokiem. 1 lipca 1791 nasz wielki pisarz, podróżnik i dyplomata – Jan Potocki – dotarł do Tangeru, jako poseł króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do sułtana Al-Jazida ibn Muhammada.

Festiwal Barwy Świata. Maroko w Krakowie to impreza skierowana do mieszkańców Małopolski w każdym wieku – dorosłych, studentów, młodzieży, dzieci. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o społeczeństwie, życiu codziennym, obyczajach, historii, a także aktualnych problemach mieszkańców Maroka. Przekazana w ten sposób wiedza wpłynie na promowanie idei dialogu i współpracy, jak również przyczyni się do lepszego poznania i zrozumienia arabskiej kultury wsród Polaków.

Uczestnicy Festiwalu zyskają możliwość wzięcia udziału między innymi w wystawie fotografii i XIX-wiecznych pocztówek z regionu, pokazach filmów, prelekcjach, wykładach, warsztatach, debatach, slajdowiskach czy prezentacjach rzemiosła, tańca marokańskiego oraz pokaz kina marokańskiego. Spotkania z Marokiem odbywać się będą przez pięć dni w salach Śródmiejskiego Ośrodka Kultury w Krakowie, Winiarni “Klimaty Południa”, Pawilonie Wyspiańskiego, Kinie Agrafka, Pubie Róg Brackiej i Reformackiej. Na zakończenie festiwalu planowany jest salon poetycki Anny Dymnej poświęcony twórczości Tuaregów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.

Festiwal “Barwy Świata. Maroko w Krakowie” to inspirująca podróż w głąb odmiennej cywilizacji, dzięki której mieszkańcy Małopolski zyskają nie tylko możliwość poznania nowej kultury, ale także szansę odkrycia nowych ścieżek współpracy i wspólnego języka z mieszkańcami Afryki.

Pełny program Festiwalu dostępny na stronie
Barwy Świata. Maroko

Leave a Reply