Modny Kraków

Zło zawsze wraca

Arne Dahl - Zła krew

Często z pewnym niepokojem sięgamy po kolejne dzieła autora, którego debiut uznaliśmy za obiecujący. W przypadku Arne Dahla, po dość udanym “Misterioso”, przyszła pora na lekturę “Złej krwi”. To druga część cyklu o działaniach specjalnej szwedzkiej jednostki do walki z przestępstwami o zasięgu międzynarodowym.

Po dłuższym okresie zastoju przychodzi wiadomość o bestialskim morderstwie szwedzkiego dziennikarza na nowojorskim lotnisku, co gorsza – wszystko wskazuje na to, że zabójca jest już w Szwecji. Drużyna A rusza do akcji…

Powieść to sprawnie napisany thriller, z nieodzownymi elementami akcji, psychologii i tropów wiodących w przeszłość i na inny kontynent – wojna w Wietnamie powraca. Liczne tropy, domysły, strzępki informacji, ludzka deprawacja i bestialstwo, znani nam już bohaterowie ze swoimi wadami i zaletami, posiadający także swoje tajemnice z przeszłości – to wszystko składa się na wciągającą fabułę. Pogoń za seryjnym zabójcą staje się dla policjantów i dla czytelnika podróżą do mrocznych zakamarków ludzkiej duszy, przyjdzie nam zaznać okrucieństwa i deprawacji, trzeba lojalnie uprzedzić, że jest kilka momentów wymagających mocnych nerwów.

Na radość z czytania wpływa natomiast dynamika akcji i język, sugestywny, znakomicie oddający tempo narracji. Duże brawa należą się tłumaczce, Dominice Góreckiej – wydaje się, że jej dużą zasługą jest oddanie oryginalnego stylu autora.

Jeśli ktoś lubi trzymające w napięciu thrillery – rzecz godna polecenia. A my z niecierpliwością czekamy na kolejne tomy przygód Drużyny A. (TW)

Arne Dahl
Zła krew
Wydawnictwo Muza 2011

Leave a Reply