Modny Kraków

XII Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza

12. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza 2011

Na przełomie lipca i sierpnia Kraków, za sprawą XII Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, stanie się światowym centrum tańca dworskiego. W tym roku tematem przewodnim Festiwalu jest „Taniec ludowy w tańcu dworskim i balecie”.

Tegoroczna edycja to próba pokazania, w jak ciekawy sposób taneczne tradycje folklorystyczne przenikały się z kulturą dworską i baletem, stając się już od XV-go wieku inspiracją dla kompozytorów, autorów librett operowych i baletowych, twórców scenografii czy kostiumów.

Na trwałe związane z tematem wiejskim i sielskim formy taneczne, takie jak gawot, musette, kontredans, tarantella czy krakowiak, prezentowane były na dworach i scenach baletowych. Malowniczy i żywiołowy świat folkloru przetwarzany był wielokrotnie na scenę. „Ballet des Saisons”, „Les Pastorales”, „Giselle”, „Córka źle strzeżona” i wiele innych spektakli baletowych powstało na podstawie historii ludowych.

Balet Dworski „Cracovia Danza”, Stowarzyszenie „Willa Decjusza” oraz Fundacja „Ardente Sole” pragną zainaugurować tegoroczną edycję Festiwalu mocnym akcentem, dlatego też, w sobotę, 30 lipca o godz. 19.00 na scenie plenerowej Willi Decjusza zaprezentowany zostanie spektakl premierowy, zatytułowany „A la Cracovienne”, będący wynikiem współpracy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. Widowisko, można określić jako prezentację różnych form krakowiaka (polskiego tańca narodowego) w tradycji europejskiej i polskiej. Część pierwsza widowiska będzie pokazem jego oryginalnej, ludowej wersji. W drugiej zaprezentowane zostaną różne stylizacje i kreacje tego tańca. Zobaczyć będzie można, m.in.: klasycystyczną (do muzyki J. Elsnera), romantyczną (funkcjonującą na wielu europejskich salonach, od Wiednia przez Paryż, aż po Londyn, dzięki austriackiej tancerce Fanny Elssler) oraz interpretację taneczną muzyki K. Szymanowskiego z początku XX wieku.

W ramach Festiwalu do 5 sierpnia br. odbywać się będą w Willi Decjusza warsztaty tańców dworskich (włoskich, angielskich, francuskich, indyjskich, polskich, zajęcia dla dzieci) oraz żonglerki flagami, pantomimy i makijażu scenicznego. Warsztatom w będą towarzyszyć wykłady nawiązujące do tematu przewodniego Festiwalu, pokazy Artystów i zespołów uczestniczących w warsztatach, a także wystawa „Strój ludowy – jego oblicza w tańcu dworskim i balecie” (autorka i kurator: Monika Polak- Luścińska).

W przeddzień Finału, w piątek wieczorem 5 sierpnia, ulicami Starego Miasta przejdzie barwny, dworski korowód, w którym udział wezmą uczestnicy Festiwalu, zespoły taneczne oraz spektakularna Grupa Sbandieratori i Muzyków z Rione Santo Spirito Miasta Ferrary (Włochy).

Pierwszy weekend sierpnia (6 i 7.08.) to ścisły Finał Festiwalu. Wieczorami, w niezwykłej scenerii Dziedzińca Arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu, zaprezentowane zostaną dwa niepowtarzalne widowiska.

6 sierpnia br. o godz. 20.00 w ramach Gali Baletowej zatytułowanej „Folklor – Inspiracje” Alaknanda Bose z zespołem tańca Kathak (Indie), Marie Claire le Corre (Francja), Barbara Segal i William Tuck (Anglia), zaprezentują wpływ tańców folklorystycznych na taniec dworski w ich krajach, od renesansu do współczesności.
W ramach sobotniej Gali wystąpią również: Zespół Baletowy z Opery na Zamku w Szczecinie, który zaprezentuje fragmenty słynnego baletu „Córka źle strzeżona” w choreografii Natalii Fedorowej oraz Balet Dworski „Cracovia Danza”, który zaprezentuje fragmenty spektaklu „Ballet des Nations”.

7 sierpnia br. o godz. 20.00 publiczność obejrzy najnowsze widowisko Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” „Barwy Polski wg Karola Szymanowskiego” przygotowane z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Jego premiera odbyła się 21.06.br na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Finał Festiwalu to również prezentacje zespołów uczestniczących w Festiwalu, które będą miały miejsce w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie oraz na Wzgórzu Wawelskim (6 i 7.08. br., pocz. godz. 12.00)

Więcej na stronie Festiwalu: www.cracoviadanza.pl/festiwal

Leave a Reply