Modny Kraków

Wola śpiewa

Wola śpiewa

Konfrontacje Młodych Wokalistów „Rozśpiewana Wola” to konkurs, który wyłania prawdziwie wartościowe talenty wokalne. Zapamiętajcie dobrze tegorocznych uczestników – pośród nich mogą kryć się przyszłe gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

XV edycja Konfrontacji Młodych Wokalistów „Rozśpiewana Wola”, zorganizowana przez Osiedlowy Klub Kultury Wola Duchacka – Wschód działający w strukturach Domu Kultury Podgórze, tak jak w latach ubiegłych wyłoniła obiecujące grono młodych wokalistów.

Przegląd ten, przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich uczestniczących w amatorskich zespołach wokalnych i wokalno-instrumentalnych działających pod patronatem szkół, domów kultury, klubów osiedlowych pozwala zweryfikować poziom ich umiejętności i, co zrozumiałe, premiuje najlepszych. Czy w czasach telewizyjnych show muzycznych, castingów i gwiazdorskich nawyków młodzież interesuje się jeszcze konkursami w domach kultury? Duża liczba osób, które zgłosiły się do eliminacji na Woli potwierdza, że tak.

Kto na scenę?
W przeglądach organizowanych przez ośrodki kultury bierze udział przede wszystkim młodzież traktująca muzykę na serio. –Daria już w przedszkolu miała swoje solówki, lekcje skrzypiec – wspomina Paweł Dys, który przyjechał z córką na Przegląd. Sam pracuje jako instruktor muzyki i tańca w Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie, łatwo więc dociec po kim Daria odziedziczyła pasję i talent. –Śpiewałam i w chórze i w zespole rockowym – mówi sama Daria, uczennica XXI Liceum Artystycznego. – Aktualnie słucham ostrej muzyki i sama śpiewam ostre kawałki, ale brałam też udział w musicalu – wymienia. Wszechstronne zdolności to zarówno rezultat wielu lat ćwiczeń jak i wrodzonych predyspozycji. Podobne podejście przejawia osiemnastoletnia Agnieszka Jałocha z XXVI Liceum Ogólnokształcącego . –Muzyce poświęcam cały wolny czas. Podoba mi się muzyka pop, jazz i klasyczna, biorę udział w wielu konkursach i przeglądach, gram na gitarze, uczę się w szkole muzycznej – wymienia.

Ambitne wyzwania nie zniechęcają też Dagmary Rybak, także licealistki uczącej się w XXI LO, która na Woli zaprezentowała brawurową interpretację „Boskiego Buenos”. –Lubię różne gatunki muzyczne, stare piosenki, trudne utwory – wylicza. Wokalne zdolności rozwija pod skrzydłami domu kultury i zamierza dalej pójść drogą edukacji artystycznej. – Będę składać papiery na PWST w Krakowie, na kierunek wokalno-estradowy na wydziale aktorskim – zdradza swoje plany. Mateusz Polak, jeden z nielicznych chłopaków w mocno sfeminizowanym gronie uczestników Przeglądu do muzyki także podchodzi profesjonalnie: ukończył I i II stopień Szkoły Muzycznej w Krakowie, aktorsko i wokalnie rozwija się też w XXI LO. –Marzyłem aby mieć własny zespół i nagrywać płyty, na razie to się nie spełniło, ale muzyka zawsze we mnie będzie. Nigdy nie zaprzestanę śpiewania, które może mi się przydać także w sztukach teatralnych – wyjaśnia. Ze sceną ma duże obycie. Prócz występów typowo muzycznych jest członkiem grupy teatralnej „Scena I” przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie.

Ambitny repertuar
Młodzież przyciąga do przeglądów takich jak „Rozśpiewana Wola” poziom merytoryczny jury. Wiedzą, że oceniać ich będą osoby związane na poważnie z muzyką, w tym kierunku wykształcone i w ten sposób predysponowane do udzielania wskazówek pomocnych w dalszej karierze. Śmieją się z telewizyjnych jurorów – celebrytów, którzy wydają oceny na temat poziomu wokalnego uczestników, samemu nie będąc zawodowymi muzykami.

Co więcej, wbrew obiegowym przekonaniom, młodzież krytycznie przygląda się też płytkim, pozbawionym jakichkolwiek ambitniejszych akcentów utworom i wykonującym je wokalistom. –Komercja mnie odrzuca. Panuje taki trend, że dziś, by zaistnieć na scenie trzeba przede wszystkim być rozrywkowym… poza sceną – mówi Ania Skrzypek, uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego, która podczas przeglądu na Woli zaśpiewała z sukcesem „Kasztany” znane z wcześniejszych wykonań Ireny Santor i Edyty Górniak. –Mnie pociągają artystyczne klimaty i chociaż w przyszłości zawodowo zamierzam związać się z ekonomią, to jednak muzyka nie będzie dla mnie na bocznym planie – dodaje.

Możliwe, że to właśnie sposób na zachowanie artystycznej niezależności w dzisiejszych czasach: utrzymywanie się z profesji kompletnie ze sceną nie powiązanej i rozwój pasji w pełnej niezależności. Nie trzeba też wielkiej przenikliwości, by zauważyć, że trudno byłoby zarobić na życie z muzyki, jaka młodym wykonawcom się podoba. O dziwo zdecydowana większość uczestników Konfrontacji Młodych Wokalistów wybrała utwory zaliczane do klasyki polskiej piosenki czy wręcz retro. Próżno było szukać wykonań hitów znanych z radia. Można wręcz odnieść wrażenie, że stacje radiowe narzucają co młodzieży ma się podobać, a w rzeczywistości nastolatki sięgają po utwory zupełnie inne, przypisywane prędzej pokoleniu ich dziadków niż nawet rodziców.

Asia Cygan, uczennica XII Liceum Ogólnokształcącego wybrała piosenkę „Karuzele”, urodzonej w 1924 roku Marii Koterbskiej, która triumfy święciła w latach 50. i 60. XX wieku. –Maanam, Kora, Edyta Geppert – wymienia swoich ulubionych wykonawców. Nieco starsza od Ani i Asi Justyna Miesiarczyk, 21 letnia studentka Wyższej Szkoły Filozoficzno Pedagogicznej Ignatianum też sięgnęła po stary przebój, którego interpretację przedstawiła podczas przeglądu. „Grande valse brillante” z repertuaru Ewy Demarczyk, wypadł w jej wykonaniu znakomicie, poszerzając wachlarz piosenek retro, które zabrzmiały na Woli. –Śpiewam trzy razy w tygodniu. Moje klimaty to jazz, poezja śpiewana, spokojna, wyciszająca muzyka – deklaruje Justyna. Jej marzeniem jest duet z Urszulą Dudziak. To też dalekie od komercji.

Muzyka to pasja
Wszyscy uczestnicy przeglądu deklarują, że muzyka jest dla nich ulubionym hobby, pasją, sposobem na spędzanie każdej chwili wolnego czasu. –Będąc w gimnazjum śpiewałam w szkolnym chórze. Wtedy dotarło do mnie jak śpiew jest dla mnie ważny – kontynuuje Ania Skrzypek. -Chciałabym występować na scenie i czuć emocje, które są z tym związane. Trema przed występem zawsze jest, ale na scenie znika pozostawiając motywację, by wypaść jak najlepiej – opisuje. Jej podejście nie jest odosobnione. –Chciałabym występować, śpiewać, tworzyć – z entuzjazmem wylicza Paulina Mikołajska, uczennica X Liceum Ogólnokształcącego. Pasjonuje ją każdy rodzaj muzyki, preferuje muzykę akustyczną i różne odmiany rocka. Sama posiadła umiejętność gry na licznych instrumentach: skrzypce, pianino, gitara, perkusja – wymienia. Obecnie szlifuje swój talent pod okiem pani Ireny Latały w ramach Studio Piosenki „Voce” działającego w strukturach Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. –Muzyka jest dla mnie ogromną przyjemnością. Uczucia, które wkładam w wykonywanie piosenek są dla mnie bardzo ważne, wraz z możliwością dzielenia się nimi z publicznością – mówi. Oprócz Pauliny w „Rozśpiewanej Woli” wzięły udział także inne wokalistki Studio Piosenki „Voce”: Jagoda Ciepielowska, Klaudia Kopta, Gabriela Kaczmarczyk i Katarzyna Głowa.

W występach przed publicznością mają dużą wprawę. Zespół wystąpił między innymi podczas ogólnopolskiego festiwalu dzieci i młodzieży „Tęczowe piosenki Jana Wojdaka”, wziął udział w międzynarodowym projekcie „Mosty między miastami”, krakowskim festiwalu piosenki zimowej, kolęd i pastorałek czy galicyjskim przeglądzie o podobnej tematyce pt. „Hej, wesoła nowina”. Dziewczęta z „Voce” można też spotkać na wielu konkursach i przeglądach. – Raz w tygodniu spotykamy się na 1,5 godziny, a jeśli przygotowujemy się do występów, to częściej – mówi Jagoda Ciepielowska, na co dzień uczennica XII Liceum Ogólnokształcącego. –Poza udziałem w festiwalach i konkursach „Voce” śpiewa dla publiczności. Mamy na swoim koncie występy w trakcie imprez na dzień dziecka czy w domu pomocy społecznej. Nierzadko występujemy też podczas wydarzeń charytatywnych – dodaje. Klaudia, Katarzyna i Gabriela potwierdzają słowa koleżanek. Dla nich także liczy się każda możliwość kontaktu z publicznością, przekazania ludziom cząstki swojego świata. O pasji tej można powiedzieć, że narasta latami. Dla większości uczestników Przeglądu na Woli rozpoczęła się ona już we wczesnym dzieciństwie. -Zaczęłam śpiewać w czwartej klasie szkoły podstawowej – wspomina Asia Cygan, dziś siedemnastoletnia. –W szóstej klasie pani z kółka muzycznego zaproponowała mi bym wzięła udział w przeglądzie muzycznym, który udało mi się wygrać. Bardzo mnie to zmotywowało do dalszej pracy nad głosem. Od tego czasu z chęcią biorę udział we wszelkich konkursach i przeglądach. Ważne jest dla mnie by śpiewać i widzieć, że to się innym ludziom podoba – deklaruje.

***

„Rozśpiewana Wola” ma charakter konkursowy. -Powołana Komisja wyróżnia najlepszych i pomaga słabszym uczestnikom w podniesieniu poziomu – wyjaśnia Maksymilian Szelągiewicz z OKK Wola Duchacka – Wschód. Oceną wokalistów zajęli się w tym roku Krzysztof Wyrwa, Jakub „Żmij” Zielina i Karolina Leszko, wszyscy aktywnie działający w dziedzinie muzyki, solo i w zespołach. –Poziom wykonawców był w tym roku wysoki, dlatego decyzje jury nie należały do łatwych. Niektóre nagrody przyznano ex aequo – relacjonuje Maksymilian Szelągiewicz. Zainteresowani udziałem w przyszłorocznej, XVI edycji Przeglądu, możliwością otrzymania nagród rzeczowych oraz nagrań w studio dla najlepszych uczestników, mogą rozpocząć szlifowanie swego talentu już dziś. OKK Wola Duchacka – Wschód jest miejscem, które wyławia najzdolniejszych. Z tym niewielkim, lecz prężnie działającym ośrodkiem kultury związani są liczni artyści scen Krakowa: ci, którym udaje się łączyć popularność z zachowaniem artystycznej szczerości.

tekst i zdjęcia: Agnieszka Kantaruk

Studio Piosenki VoceStudio Piosenki Voce działa w strukturach Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Z utalentowaną młodzieżą pracuje Irena Latała. Studio Piosenki Voce: (1) Gabriela Kaczmarczyk, (2) Klaudia Kopta, (3) Katarzyna Głowa, (4) Paulina Mikołajska, (5) Jagoda Ciepielowska

Daria DysDaria Dys uczęszcza do XXI Liceum Artystycznego w Krakowie. Śpiewała w chórze, ale z czasem odkryła, że mocne brzmienia to jej ulubiony kierunek w muzyce.

Agnieszka JałochaAgnieszka Jałocha uczęszcza do XXVI Liceum Ogólnokształcącego. Muzyką interesuje się od czterech lat. Uczy się w szkole muzycznej, gra na gitarze.

Asia Cygan & Ania SkrzypekAsia Cygan (z lewej) muzyką pasjonuje się od czasów szkoły podstawowej. Obecnie uczy się w XII LO. Uwielbia śpiew i kontakt z publicznością.
Ania Skrzypek jest obecnie uczennicą VIII LO w Krakowie. Przyszłość wiąże z ekonomią, ale muzyka zawsze będzie dla niej bardzo ważna.

Justyna MiesiarczykJustyna Miesiarczyk jest studentką Wyższej Szkoły Filozoficzno Pedagogicznej Ignatianum. Śpiewa od lat dziecięcych. Muzykę traktuje jako hobby.

Dagmara Rybak & Mateusz PolakDagmara Rybak na Woli zaprezentowała brawurową interpretację „Boskiego Buenos”. Jej zamierzeniem są studia na krakowskiej PWST. Muzykę traktuje jako wielką pasję.
Mateusz Polak poza muzyką interesuje się także innymi adziedzinami sztuki. Bierze czynny udział w działaniach grupy teatralnej. Ciekawi go też projektowanie ubiorów.

Leave a Reply