Modny Kraków

Brazylia w Krakowie

Brazylia w Krakowie - Capoeira

Od 30 września do 2 października potrwa w Krakowie kolejna odsłona wielkiego święta miłośników kultury brazylijskiej, organizowanego przez najstarszą grupę capoeira w Polsce – União Internacional de Capoeira Regional – oraz Stowarzyszenie Miłośników Kultury Afrobrazylijskiej „Cultura Baiana”. W programie tego wydarzenia znalazły się liczne propozycje skierowane do adeptów afrobrazylijskiej sztuki walki oraz mieszkańców stolicy Małopolski, w tym zajęcia akrobatyczne, treningi siły i wytrzymałości czy lekcje tańców.

Chociaż Festiwal dotyczy głównie Brazylii to jednak zawierają się w nim także elementy związane z Afryką. Skąd to połączenie? -Capoeira jest tworem ściśle brazylijskim, natomiast wywodzi się w prostej linii z Afryki – tłumaczy Adam Faba, Prezes Stowarzyszenia „Cultura Baiana”. -Wszystkie elementy występujące w capoeirze pojawiały się kiedyś w kulturze afrykańskiej, są też zawarte tradycje indiańskie i miejscowe, które przeniknęły do capoeiry. Krótko mówiąc capoeira to sztuka walki, taniec, akrobacja, filozofia, dobry sposób na życie – dodaje. Widowiskowa, wymagająca niebanalnych umiejętności capoeira będzie z pewnością tym elementem Festiwalu, który przyciągnie wielu widzów.

Podczas trzech festiwalowych dni odbędą się ogólnopolskie warsztaty sportowe z udziałem brazylijskich mistrzów, pokaz capoeira na placu Nowaka Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej, wykłady na temat historii Brazylii, capoeira, berimbau (instrumentu muzycznego pełniącego bardzo ważną rolę w capoeira), a także zawody capoeira z udziałem zawodników z całej Polski. Będzie można zatem nie tylko zobaczyć mistrzów w akcji, ale też spróbować swoich sił pod ich okiem.

Jak deklaruje Adam Faba, capoeira Polakom bardzo się podoba: -Zainteresowanie capoeirą i w ogóle kulturą Brazylii jest w Polsce ogromne. Ta kultura jest bardzo dobrze przyjmowana przez nasze społeczeństwo. Podoba się przede wszystkim taniec, ale także podejście do życia codziennego. Brazylijczycy są odmienni od nas, ale nie aż tak bardzo. To co jest w naszych narodach podobnego: lubimy się bawić! Oni lubią się bawić cały dzień, Polacy raczej wydzielają na zabawę czas, ale podchodzą do tematu intensywnie – przychodzi weekend, od piątku do niedzieli Polacy szukają możliwości zabawy, tańca. Pewnym podobieństwem jest też rodzaj luzu z jakim podchodzimy do życia – ocenia.

Potwierdziły to poprzednie edycje Festiwalu, które spotkały się w Krakowie z gorącym przyjęciem. Nowością w tegorocznej edycji będą Ogólnopolskie Zawody Jogo de Iúna, najbardziej widowiskowej odmiany capoeiry, przeznaczonej dla ścisłej czołówki polskich adeptów. Odbędą się również innowacyjne wykłady historyczno-teoretyczne poświęcone tradycyjnym instrumentom. Szczegółowy plan wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej organizatorów: www.unicar.krakow.pl (B)

zdjęcia: Jacek Dyląg

Leave a Reply