Modny Kraków

Żywioły na płótnach

Turner malarz żywiołów | Muzeum Narodowe w Krakowie

Artyści wszystkich czasów z lubością sięgali po inspiracje płynące ze świata natury. Należał do ich grona również Joseph Mallord William Turner, który jest uważany za największego malarza angielskiego romantyzmu, prekursora impresjonizmu i symbolizmu.

Kolekcję jego prac będzie można przez blisko kwartał podziwiać w gmachu Muzeum Narodowego. Wystawę przygotowało Bucerius Kunst Forum w Hamburgu. Pokazane zostaną osiemdziesiąt cztery prace Turnera przedstawiające żywioły: ziemi, wody, powietrza
i ognia, pochodzące z Galerii Tate oraz kilku kolekcji angielskich i amerykańskich. Wiliam Turner (1775–1851) urodził się w 1775 roku w Londynie i mieszkał tam aż do śmierci w roku 1851. Był członkiem Królewskiej Akademii Sztuki, przygotowania do wstąpienia w jej szeregi podjął już jako czternastolatek – uczęszczał na kursy podstaw malarstwa.

Pierwszą akwarelę, scenę z Oxfordu, namalował w 1787 roku, a zatem w wieku zaledwie 12 lat. Sztuki plastyczne były jego wielką pasją: Turner malował obrazy akwarelą, rzadziej farbami olejnymi. Rysował także szkice ołówkiem. Natchnienia przydawały mu liczne podróże we własnym kraju i innych państwach europejskich. Pozostawił po sobie blisko trzydzieści tysięcy prac, z czego prawie dwadzieścia tysięcy zapisał w testamencie narodowi. Najbardziej interesujące z nich będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym. Wystawie towarzyszyć będą spotkania i dyskusje. (O)

Turner. Malarz żywiołów
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny, al. 3 Maja 1
15 października 2011 – 8 stycznia 2012

Leave a Reply