Modny Kraków

Iglika znaczy pierwiosnek

-Od kiedy istnieje „Iglika”?

-Zespół Pieśni i Tańca „Iglika” powstał w 2001 roku wiosną. Nazwa zespołu po bułgarsku oznacza pierwiosnek. Zespół początkowo powstał z myślą o osobach, które kiedyś tańczyły tańce ludowe i chciałyby móc kontynuować to hobby, mieć swoje miejsce, gdzie mogłyby potańczyć. Oczywiście skupiliśmy się na kręgu miłośników kultury bałkańskiej, a naszym celem stała się popularyzacja kultury, pieśni i tańców krajów bałkańskich. W naszym repertuarze znajdują się tańce i pieśni z różnych regionów Bułgarii, Macedonii, Grecji, Serbii, Rumunii i innych krajów bałkańskich.

-Kto aktualnie występuje w zespole?

-Na stałe jest nas około 30 – 35 osób i wciąż pojawiają się osoby nowe. Tańczą i śpiewają w „Iglice” studenci i absolwenci krakowskich uczelni wyższych. Jest to dla nas wszystkich wielka przyjemność, możliwość rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.

-Gdzie spotykacie się na co dzień?

-Dwa lata temu nawiązaliśmy współpracę z Centrum Kultury im. dr Henryka Jordana, gdzie ćwiczymy układy choreograficzne, tam też odbywają się cyklicznie warsztaty taneczne, w których może uczestniczyć każda zainteresowana osoba.

-Kiedy i gdzie można zobaczyć wasze występy?

-Najbliższy występ w Krakowie odbędzie się 5.12 o godzinie 12:00 w Klubie „Studnia Życzeń” przy Placu Nowym. Oprócz tego można nas spotkać podczas licznych imprez kulturalnych organizowanych między innymi przez Ambasadę Republiki Bułgarii w Warszawie, Bułgarski Instytut Kultury, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Towarzystwo Oświatowo-Kulturalne im. św. Cyryla i Metodego w Krakowie oraz inne placówki kulturalne w Polsce. Bierzemy też udział w obchodach świąt bułgarskich w Polsce, a także mieliśmy okazję pojawić się w nagraniach do programu „Europa da się lubić” TVP2, w odcinku poświęconym konfliktom na Bałkanach, a w lutym 2009 w nagraniu do programu TVP Kraków „Etniczne klimaty” o mniejszościach narodowych w Polsce.

-Czy zainteresowanie kulturą bałkańską w Polsce jest duże?

-Można powiedzieć, że tak. Ludzie bardzo żywiołowo reagują na nasze koncerty. Jest nam bardzo miło, gdy po występie chcą się z nami wspólnie bawić, nauczyć podstawowych kroków tanecznych.

-Dziękuję za rozmowę.

(AK)

Więcej na temat zespołu „Iglika”: www.iglika.pl

Leave a Reply