Modny Kraków

Literacki romans

Romans kultur

Kolejny raz ludzie pióra spotkali się w Krakowie na zaproszenie Stowarzyszenia Willa Decjusza. V Krakowskie Dni Literatury, międzynarodowy festiwal literacki, podsumowujący dwa lata międzynarodowego programu stypendiów i wydarzeń literackich Dagny stał się forum wymiany myśli dla blisko czterdziestu autorów, krytyków literackich i historyków literatury z Polski, Norwegii, Niemiec, Ukrainy i Białorusi – krajów, z których pochodzą pisarze – rezydenci Willi Decjusza, zapraszani do Krakowa w ramach programu Dagny. W Festiwalu mogła brać udział oczywiście także krakowska publiczność, która przemieszczała się wraz z gośćmi Festiwalu pomiędzy krajami, tropem literatury, nie uznającej żadnych granic.

Początki rezydencji literackiej w krakowskiej Willi Decjusza sięgają 1998 roku, kiedy to zainaugurowany został program literackich pobytów stypendialnych dla pisarzy i tłumaczy literatury z Polski i krajów niemieckojęzycznych. Z czasem, za sprawą wieloletniego programu Homines Urbani, do Willi Decjusza zaczęli przyjeżdżać autorzy z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi. Programy rezydencji literackiej w Willi Decjusza od samego początku aż po dzień dzisiejszy są realizowane dzięki wsparciu Mecenasów Stowarzyszenia, a przede wszystkim dzięki zaangażowaniu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W 2010 roku, dzięki nawiązaniu współpracy z Centrum Kultury Solvberget w Stavanger i dofinansowaniu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, dotychczasowy program Stowarzyszenia Willa Decjusza został wzbogacony o możliwość zapraszania pisarzy z Norwegii.

Piąta edycja Festiwalu, jego mały jubileusz była świętem bogatym i różnorodnym. Rozmowy o literaturze i spotkania z nią miały miejsce w interesujących sceneriach, o których można powiedzieć z pewnością, że doskonale zapadną w pamięć szczególnie zagranicznym uczestnikom Dni Literatury. Willa Decjusza była punktem wyjścia, lecz punkty programu zaplanowano również w takich lokalizacjach jak Statek Nimfa, Bunkier Café, Instytut Goethego, Muzeum Inżynierii Miejskiej czy Jama Michalika. Ostatnie z wymienionych miejsc wspaniale korespondowało z muzą Festiwalu Dagny Juel Przybyszewską, która w osobie aktorki Justyny Kowalskiej pojawiła się w Krakowie. Nazwa ostatniej edycji stypendiów pochodzi właśnie od imienia norweskiej pisarki Dagny Juel-Przybyszewskiej, legendy europejskiego modernizmu.

Najciekawszym elementem Festiwalu były spotkania z autorami, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat rezydowali w Willi Decjusza. Dawały one okazję zapoznania się z utworami premierowymi lub w Polsce niemal zupełnie nieznanymi. Znakomite wrażenia pozostawiły też „Rozmowy w podróży”, odbywające się na statku Nimfa w czasie rejsu po Wiśle. W tej wymarzonej dla wrażliwej duszy scenerii wypowiedziane słowa z mocą zapadały w pamięć.

Michał Stochmal
zdjęcia: Tomasz Korczyński

Zobacz fotoreportaż z inauguracji festiwalu w Willi Decjusza, wieczoru Przybyszewszczyzna w Kawiarni Jama Michalika, Rozmów w podróży w czasie rejsu statkiem „Nimfa” do Tyńca oraz wieczoru Open mike w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Leave a Reply