Modny Kraków

Ewa kusi, mruczy smok

Największą szopkę Podgórza można oglądać w kościele oo. redemptorystów pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (przy ulicy Zamoyskiego 56). Składają się na nią setki elementów, w tym wiele ruchomych.

Szopka redemptorystów to wielopoziomowa konstrukcja, która zajmuje przeważającą część parterowego budynku sąsiadującego z kościołem. Łączy elementy z przeszłości, związane z narodzinami Jezusa w Betlejem, a zatem mamy w niej typowy ubogi żłóbek, świętą rodzinę, gwiazdę betlejemską, z elementami na wskroś współczesnymi. Jadą w niej samochody i autokary, przemieszcza się pociąg. Nie zabrakło elementów baśniowych: szopki strzeże Smok Wawelski, nietrudno też wypatrzeć postaci znanych z innych krakowskich legend.

Konstruktorzy szopki zadbali, by była ona niezwykle atrakcyjna wizualnie, wiele elementów porusza się, w wodzie pływają malutkie kaczuszki, szumi wodospad, smok wydaje groźne pomruki, dźwięczą anielskie trąby, a nad całością scenerii migoce rozgwieżdżone niebo. W osłupienie wprawia widzów jedna ze scen biblijnych: na rajskim drzewie wije się wąż, a Ewa podaje Adamowi jabłko. Podobnych niespodzianek szopka kryje więcej, każdą z miniaturowych scenek składających się na tą imponującą całość można podziwiać długo i wielokrotnie, a za każdym razem i tak uda się odkryć nowe elementy.

Zwiedzanie szopki jest bezpłatne, ale warto przygotować sobie przynajmniej kilka monet na utrzymanie tej ekspozycji. Za datek złożony do skarbonki z wdzięcznością skłoni główkę tradycyjna figura aniołka. Szopkę można zwiedzać codziennie w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej oraz w dni świąteczne.(WP)

Ruchoma szopka w kościele oo. redemptorystów w Krakowie | fot. Agnieszka KantarukRuchoma szopka w kościele oo. redemptorystów w Krakowie | fot. Agnieszka KantarukRuchoma szopka w kościele oo. redemptorystów w Krakowie | fot. Agnieszka KantarukRuchoma szopka w kościele oo. redemptorystów w Krakowie | fot. Agnieszka KantarukRuchoma szopka w kościele oo. redemptorystów w Krakowie | fot. Agnieszka KantarukRuchoma szopka w kościele oo. redemptorystów w Krakowie | fot. Agnieszka Kantaruk

Leave a Reply