Modny Kraków

Staje się JUŻ…

Monika Szwed - Już | Wystawa w Galerii Zderzak

„Paradoks codzienności, który jednych postawił w obozowym piekle, a innym pozwolił na wiosenny spacer” to nowa treść prac Moniki Szwed. Zobaczymy 11 prac na papierach, rysowanych ulubioną techniką Moniki – pastelem olejnym. Pochodzą z lat 2011/12. Materiałem, z którego powstały nowe rysunki, były – jak często u Moniki – zdjęcia z fragmentami codzienności. Zwyczajne zdjęcia, przypadkowe, które łączy tylko jedno: czas powstania – 1939-1945.

Mówi artystka: „Na odwrocie fotografii umieszczono daty, wszystkie mieszczą się w okresie wojennym.(…) w tym samym czasie, równolegle, dzieją się historie i straszne i piękne, okrutne i zwyczajne (…): kobieta portretująca się u fotografa, spacer, dzieci, oglądanie bystrego żebraka”. Wystawa nosi tytuł „JUŻ”. „Ten mały, jednak ekspresywny wyraz uwydatnił granicę, chwilę od której następuje zmiana.” – wyjaśnia autorka. Odległe na pozór rzeczywistości współistnieją w świecie – i podobnie jest z granicą, którą określa „już”: „albo jest ona błaha, niezauważalna, taka, że “nikt nie uwierzy, że staje się już” albo jej rozmiar i ciężar znaczyć JUŻ będzie każdy dzień”.

Zestawienie świata lęków i marzeń z rzeczywistością od początku odgrywa ważną rolę w twórczości artystki. Jej kompozycje przywołują na myśl mgliste wspomnienia z przeszłości i dzieciństwa. Tym niemniej, jej najnowsze prace sięgają po estetykę fotografii w bardziej bezpośredni sposób niż do tej pory.

Monika Szwed debiutowała w Zderzaku wystawą „23 koany”. Wystawa ta była całkowitym zaskoczeniem: autorkę nazwano „najbardziej zagadkową artystką młodego pokolenia”. Wyszukany kolor, subtelny rysunek, metamorfozy obrazu, zapożyczenia z japońskich grafik albo z bajek dla dzieci, sceny z pogranicza jawy i snu, przedmioty wyjęte z pierwotnych kontekstów – pastele na papierze wycinanym ręcznie w kształt koła w niczym nie przypominały „mainstreamowego” pop-banalizmu.

Monika Szwed – „JUŻ”
26 stycznia – 3 marca 2012
Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3, Kraków
wernisaż w czwartek 26 stycznia o godzinie 18:00

Leave a Reply