Modny Kraków

Kłopoty Karola

Och Karol 2 dvd

Remake komedii z 1985 roku ukazał się właśnie na DVD. Znacie? Znamy! To posłuchajcie.

Powiadają, że od przybytku głowa nie boli. A jednak to właśnie nadmiar jest głównym problemem Karola Górskiego. Ten, odnoszący sukcesy pracownik dużej firmy, zaręczony z uroczą Marysią, nie poprzestaje na korzystaniu z uroków spokojnego, dostatniego życia, ale na każdym kroku szuka mocniejszych wrażeń. Oprócz narzeczonej ma trzy stałe kochanki – z których, do czasu, żadna nie wie o istnieniu pozostałych, a nadto flirtuje z każdą kobietą jaką napotka na swej drodze. Kocham kobiety! – zwierza się psychologowi, na którego kozetce ląduje. Problem w tym, że kocha je wszystkie. Poczwórne życie Karol ma opanowane do perfekcji, chociaż wymaga ono sporo wysiłku. Misterna konstrukcja ciągłych kłamstw zaczyna się walić dopiero wówczas gdy notorycznego playboya rozpoznaje w Karolu jedna z dawnych kochanek i to w obecności jednej z obecnych. Czy Karol sobie z tym poradzi?

Fabuły filmu w reżyserii Piotra Wereśniaka nie można traktować na poważnie. Kto spróbuje w nim szukać odpowiedzi na pytania o wierność i miłość ten się rozczaruje. „Och Karol 2” zdecydowanie zyskuje, jeśli potraktować go tak, jak został pomyślany: jako absurdalną, przerysowaną komedię, w której próżno szukać sensu i poczucia rzeczywistości. Kolorowe, wręcz komiksowe postaci w równie komiksowym otoczeniu bawią dopiero wówczas, jeśli całkowicie wrzucimy na luz i spojrzymy na przedstawioną historię z przymrużeniem oka. Pierwowzór filmu, wersja z 1985 roku wyreżyserowana przez Romana Załuskiego też nie grzeszyła realizmem. I jakoś nikt się nie obruszał.

Aktorzy z zadania powierzonego im przez Wereśniaka wywiązali się popisowo. Nie szukają w swoich postaciach głębi, nie udają, że ich przygody to zwierciadło prawdziwego życia. Lekko i z sympatią oddają perypetie swoich bohaterów, a odtwórca roli tytułowej – Piotr Adamczyk ukazuje aktorski kunszt. Obsadzenie go w roli notorycznego uwodziciela dało mu szansę by pokazać, że potrafi wcielać się nie tylko w poważne postaci. Karol uwodziciel uwolnił Adamczyka od społecznego utożsamienia z Karolem papieżem. Szczęśliwie, bo nie ma dla aktora gorszej udręki niż wieloletnie przypisanie do jednej tylko spośród zagranych przez siebie postaci.

Jest i smaczek dla miłośników pierwszej wersji przygód filmowego Karola – w remake’u zagrał Karol Górski numer jeden czyli Jan Piechociński. Poprzednio w roli tytułowej, tym razem jako ksiądz. I tą drogą twórcy nowej wersji puszczają oko do widza.

Posiadanie filmu „Och Karol 2” w biblioteczce DVD gwarantuje blisko dwie godziny beztroskiej zabawy w dowolnej chwili. Chyba warto się w tę broń zaopatrzyć!

Wanda Pawlik

Leave a Reply