Modny Kraków

Przywitaj “Hołd pruski”

Przywitaj Hołd pruski

“Hołd pruski” – jedno z najważniejszych dzieł Jana Matejki – powrócił z wystawy „Obok. Polska – Niemcy” na swoje stałe miejsce w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

“1000 lat historii w sztuce” w Berlinie, gdzie był prezentowany przez ostatnie cztery miesiące. 23 stycznia ważąca niemal pół tony skrzynia, zawierająca obraz nawinięty na olbrzymi wałek, została wprowadzona przy użyciu podnośnika przez galeryjkę od strony ulicy Brackiej do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. “Hołd pruski” po wniesieniu do Sali Siemiradzkiego, czyli na swoje dawne miejsce, został od razu wyjęty ze skrzyni i rozwinięty z wałka na posadzce, by mógł przez dobę „odpocząć” (z powodów konserwatorskich). 24 stycznia rozpoczęło się naciąganie dzieła na krosna i montaż w ramie na tej ścianie, gdzie przed remontem wisiały “Pochodnie Nerona”. Tego samego dnia, kiedy “Hołd pruski” powrócił do Sukiennic, wyjechał z nich “Rejtan – Upadek Polski”, także dzieło Matejki, wypożyczone na czas nieobecności “Hołdu” z Zamku Królewskiego w Warszawie.
“Hołd pruski” namalował Jan Matejko w latach 1879–1882. To wizja triumfu Polski nad zakonem krzyżackim. Obraz przedstawia Albrechta Hohenzollerna, ostatniego wielkiego mistrza i pierwszego świeckiego księcia Prus, przysięgającego wierność polskiemu królowi Zygmuntowi I Staremu w dniu 10 kwietnia 1525 roku. Dzieło jest własnością Zamku Królewskiego na Wawelu. W latach 2006–2007 obraz został poddany gruntownej konserwacji przez zespół specjalistów z Zamku Królewskiego na Wawelu oraz z Muzeum Narodowego w Krakowie. Potem był prezentowany na Wawelu i na wystawie w Belinie.

Z okazji prezentacji dzieła w Sukiennicach Muzeum Narodowe zaprasza do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach w pierwszy weekend lutego (4 i 5 lutego 2012)na imprezy pod hasłem: „Przywitaj Hołd pruski Jana Matejki!”

Sobota, 4 lutego 2012
11.00: Spotkanie z przewodnikiem – miniwykład o “Hołdzie pruskim” Jana Matejki
13.00: „Galeria portretu w ‘Hołdzie pruskim’ Jana Matejki” – spotkanie z Agnieszką Janczyk, kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki
15.00: Spotkanie z przewodnikiem – miniwykład o “Hołdzie pruskim” Jana Matejki

Niedziela, 5 lutego 2012
11.00: Spotkanie z przewodnikiem – miniwykład o “Hołdzie pruskim” Jana Matejki
13.00: „Jak to z ‘Hołdem pruskim’ bywało” – spotkanie z Elżbietą Zygier, kierownikiem Pracowni Konserwacji Malarstwa Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
15.00: Spotkanie z przewodnikiem – miniwykład o “Hołdzie pruskim” Jana Matejki

Udział w spotkaniach w ramach biletu wstępu. Bez konieczności rezerwacji.
Miejsce spotkań: Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Sala Siemiradzkiego
Czas trwania: ok. 40 min

fot. Muzeum Narodowe w Krakowie

Leave a Reply