Modny Kraków

Ferie w Muzeum Żup

Ferie w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Czy Kopernik zwiedzał wielicką kopalnię? Jak górnicy odnajdywali drogę w kopalni bez GPS- u? Czy „kogutek” to narzędzie pracy górnika, czy mały kogut? Czy praca górnika rzeczywiście była ciężka?

Na te pytania znajdą odpowiedź wszystkie dzieci, które przyjdą podczas ferii do Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Na interaktywnych warsztatach, podczas których mali poszukiwacze przygód będą mogli układać, burzyć, przymierzać, wycinać, kleić, malować, rysować oraz wziąć udział w grach i konkursach z nagrodami.

Jak to jest w zwyczaju tydzień zimowej zabawy zakończy się wielkim balem karnawałowym w Sali Gotyckiej w Zamku Żupnym w Wieliczce, na który zapraszamy wszystkie księżniczki, wróżki, czerwone kapturki, rycerzy, dzielnych wojowników i inne bajkowe postacie. Na bal przybędzie sama księżna Kinga ze swoją świtą, natomiast o dobry humory przybyłych gości zadba gospodarz zamku- Żupnik.

Program Ferii:

13.02 (poniedziałek): „ Wyjątkowi goście kopalni” – Muzeum w kopalni
Zapraszamy na zajęcia, na których dowiesz się kto znany odwiedził naszą kopalnię i jakie dzieła powstały pod wpływem piękna podziemnych wyrobisk. Jeśli chcesz przeżyć niesamowitą przygodę 135 m pod ziemią i zostawić po sobie ślad w księdze pamiątkowej, przyjdź do nas.

14.02 (wtorek): „ Dzień zakochanych!” – Zamek Żupny
Czy wiesz w jaki sposób obchodzi się Dzień Zakochanych w innych krajach świata? Czy wiesz w jaki sposób narodziła się idea Walentynek? Jeśli nie, przyjdź do nas na wyjątkowe zajęcia poświęcone temu świętu i weź udział w konkursach oraz ciekawych zabawach.

15.02 (środa): „Barwy soli Europy” – Muzeum w kopalni (zajęcia na wystawie prac Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego)
Zwiedzanie podziemnej ekspozycji Muzeum, połączone z barwnymi zajęciami nawiązującymi do wystawy czasowej, które przybliżą uczestnikom rozmaite oblicza soli ! Sól bowiem występuje nie tylko w Wieliczce, ale również w różnych krajach Europy. 135 m pod ziemią, w pięknej scenerii muzealnych komór, rozmawia się o tym najlepiej.

16.02 (czwartek): „Mapa – jak to działa?” – Zamek Żupny (zajęcia na wystawie „Kartografia górnicza”)
Jeśli chcesz poznać trudną, ale niezwykle ciekawą sztukę kartografii, przyjdź na wystawę w Zamku Żupnym. Z nami poznasz przyrządy, które pomagają tworzyć mapy, zobaczysz plany, które są prawdziwymi dziełami sztuki i samodzielnie stworzysz mapę miasta swoich marzeń! A gdy rozwiążesz wszystkie zadania i połączysz fragmenty mapy, będziesz miał szansę odnaleźć ukryty na zamku skarb.

17.02 (piątek): „Od kopacza do górnika” – Muzeum w kopalni
Niezwykła podróż historycznymi wyrobiskami górniczymi na III poziomie kopalni soli. Uczestnicy, wędrując podziemnymi korytarzami, zapoznają się z trudami pracy górników, narzędziami wykorzystywanymi podczas codziennej pracy w kopalni oraz będą mieli możliwość przymierzenia strojów górniczych.

18.02 (sobota), godz. 16.30 – 18.30 – „Bal karnawałowy” – obowiązują stroje karnawałowe!!! – Zamek Żupny
Bal zakończy ferie muzealne. Wszyscy uczestnicy proszeni są o przybycie w strojach karnawałowych. Naszych wspaniałych gości podejmować będą historyczne postacie – Żupnik i księżna Kinga. W ramach wstępu zapewniamy poczęstunek oraz dobrą zabawę.

Zajęcia odbywać się będą codziennie od 13.02 – 18.02.2012 w godzinach 11.00 – 13.00, na Zamku Żupnym w Wieliczce oraz w Muzeum w kopalni na III poziomie.
Rezerwacja udziału: tel. 12 278 58 49
Zapraszamy dzieci od 5 lat
Koszt zajęć:
Zamek Żupny – zajęcia bezpłatne
Muzeum w kopalni – 4zł/osoba
Bal karnawałowy – 10 zł (opiekunowie wstęp wolny)

Więcej: www.muzeum.wieliczka.pl

Leave a Reply