Modny Kraków

Warsztaty huculskich pisanek

pisanki huculskie warsztatyObrzędowe wykorzystanie jajka było szeroko rozprzestrzenione u wszystkich ludów euroazjatyckich. W systemach kosmogonicznych różnych kultur jajko stanowiło symbol początku świata, nowego istnienia oraz symbol przejścia ze śmierci do życia. Według przekazów Herodota cały świat powstał z jajka Feniksa, podobnie według fińskiej Kalewali świat miał powstać z jajek dzikiej kaczki. Symbol jajka znany jest też z kultów hinduskich i zaratustrianizmu, którego wyznawcy jeszcze do XVIII w dzielili się zdobionymi jajkami.

Pisanki huculskie odznaczają się szczególnym kunsztem wykonania i swoistą symboliką magiczną przejawiającą się w ornamentyce, kolorystyce i rytmie zdobień „pisanych” woskiem na skorupce jajka. Huculskie pisanki wykonuje się techniką batikową, polegającą na pokryciu woskiem tych części jajka, które mają pozostać niezabarwione danym kolorem. Symboliczne funkcja pisanki wiąże się ze znaczeniem ornamentów i barw umieszczanych na jajku. Im prostszy ornament tym starsze i bardziej uniwersalne jego znaczenie. Do najstarszych ornamentów umieszczanych na pisankach huculskich należą ornamenty geometryczne: koło, romb, trójkąt, kropka, krzyż itp., które mają symbolikę solarną, kosmiczną i płodnościową.

Późniejsze znaki były bardziej złożone, przez co stopniowo zatracały swoją uniwersalność. Do stosunkowo nowych ornamentów zaliczane są: roślinne, zoomorficzne (konie, jelenie, ptaki, owce) i antropomorficzne. Najpopularniejszymi barwami pisanek huculskich są: biel, żółć, pomarańcz, zieleń i czerń. Kolory te mają ukryte znaczenie symboliczne: żółty oznacza urodzaj, ziarno, czarny-zorane pole, czerwony-miłość, zielony życie, pomarańczowy – radość i bogactwo. Wśród typów pisanek huculskich wyróżniają się swoją kolorystyką jaskrawe pisanki kosmackie, wśród których dominują barwy: żółta, pomarańczowa i czerwona. Pisankarki kosmackie i werchowyńskie oprócz syntetycznych barwników anilinowych, wykorzystują także barwniki z roślin, które były znane ze swoich właściwości magicznie i apotropeicznych: kora dębowa, osika, olcha, cebula.
Lilija Musichina, Piotr Kłapyta

Warsztaty malowania pisanek huculskich
niedziela 1 kwietnia, od godz. 10
Kraków, Fundacja św. Włodzimierza, ul. Kanonicza 15

Organizatorzy przygotowali cztery warsztaty, które będą miały miejsce w godzinach 10.00-11.30, 11.45-13.15, 13.30-14.45, 15.00-16.30. Uczestnicy będą mogli nauczyć się zdobienia pisanek techniką batikową.

Leave a Reply