Modny Kraków

Wielki pożar na Ruczaju

Spłonęło ponad 20 hektarów nieużytków na obszarze od Skotnik do osiedla Ruczaj. Ogień dotarł pod zabudowania Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, drewnianą kaplicę, budynki Motoroli i Ericpolu, budowę linii tramwajowej. Pożar gasiły jednostki straży pożarnej z Krakowa i gmin ościennych. Koszty akcji przekroczyły 100 tysięcy złotych. Policja ujęła nastolatków podejrzanych o spowodowanie pożaru.

Łąki pychowickie to teren, o którym od lat dyskutuje się w Krakowie w kontekście planowanego rozwoju Krakowa. Znajdują się na obszarze ograniczonym ulicami: Winnicką, Tyniecką i Zakrzowiecką, starymi osiedlami: Skotnikami i Ruczajem oraz szeregiem nowopowstałych blokowisk.

Obszar Łąk Pychowickich. To tutaj wczoraj trwała walka z żywiołem. Fot: Google maps

Z każdym rokiem na łąkach przybywa budynków – ulokowano na nich oddziały międzynarodowych korporacji, bibliotekę Uniwersytetu Papieskiego (budowa nie została jeszcze ukończona) oraz największą z inwestycji: III Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego kolejne obiekty wciąż są budowane. Budowana jest również nowa linia tramwajowa, której pętlę zaplanowano w okolicach ul. Czerwone Maki. Teren niezabudowany spełnia funkcje rekreacyjne dla mieszkańców wielotysięcznych osiedli. Szczególnym powodzeniem cieszyła się dotychczas Górka Pychowicka i otaczające ją zagajniki. Wczoraj tereny te objął pożar wywołany podpaleniem traw. W jego gaszeniu brało udział kilkanaście oddziałów straży pożarnej.

Około godziny 16 nad Campusem UJ widać było słup gęstego dymu. Dochodził z okolic Górki Pychowickiej. –Palą się łąki – wyrokowali okoliczni mieszkańcy, wydawało się jednak, że płomienie nie mają szans dotrzeć do zabudowań. Jednak bardzo silny wiatr sprawił, pożar przemieszczał się w bardzo szybkim tempie.

Od domków jednorodzinnych przy ul. Zakrzowieckiej płomienie dzieliła tylko wąska droga osiedlowa.

W przeciągu godziny płomienie dotarły do ulicy Zakrzowieckiej pod osiedle domków jednorodzinnych. Pokonały szeroką na kilka metrów bitą drogę, przeniosły się na zagajnik pomiędzy ulicami Zakrzowiecką i Gronostajową. Natychmiastowa interwencja strażaków powstrzymała je przed dalszym przemieszczaniem się w stronę terenów zabudowanych.

W tym samym czasie inne jednostki straży pożarnej walczyły z ogniem na łąkach od strony ul. Podole.

Dojazd do płomieni był utrudniony, jednostki straży pożarnej poruszały się po grząskim terenie łąk.

Ogień, który trawił rosnące tam zarośla około godziny 17 przybrał na sile i z porywistym wiatrem ruszył w stronę budów: powstają tu kolejne oddziały międzynarodowych korporacji, i dalej, w stronę funkcjonujących obiektów: budynków Bumy i Motoroli.

Płomienie przemieszczały się wzdłuż ogrodzień. Ochrona budów z niedowierzaniem obserwowała szybkość postępowania ognia.

Zaledwie kilkanaście minut zajęło płomieniom dotarcie pod drewnianą kaplicę przy ul. Bobrzyńskiego, pod budowę linii tramwajowej i Wydział Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Zarośla płonęły w odległości zaledwie kilku metrów od uniwersyteckich budynków. Zabudowania w porę ocalili strażacy. Drewniana kaplica ocalała cudem – ogień opalił jej metalowe ogrodzenie.

Okoliczni mieszkańcy zbiegają się do kaplicy. Płomienie podchodzą pod ogrodzenie budynku.

Sprawcami pożaru, z którym strażacy walczyli do godzin nocnych są prawdopodobnie czterej chłopcy w wieku od 14 do 16 lat. Podejrzani zostali zatrzymani przez policję. Grozi im sąd dla nieletnich, a ich rodzice mogą ponieść koszty akcji straży pożarnej oraz odszkodowań. Trwa szacowanie strat i ustalanie jakie szkody w mieniu wyrządziły płomienie. (B)

Fot: Agnieszka Kantaruk

Wielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka KantarukWielki pożar na Ruczaju - 28.03.2012 | fot. Agnieszka Kantaruk

Leave a Reply