Modny Kraków

Portugalskie kino niezależne

Kino Pod Baranami - Portugalskie kino niezależne

Na początku kwietnia (od 2.04 do 5.04) na ekranach Kina Pod Baranami zagości mało znana w Polsce kinematografia portugalska. W programie przeglądu znalazły się trzy filmy dokumentalne oraz jedna fabuła – wszystkie reprezentują najświeższe portugalskie kino niezależne. Tytuły te nagradzane były na krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. IndieLisboa – największym festiwalu kina niezależnego w Portugalii.

PROGRAM:
poniedziałek, 2 kwietnia 2012, godz. 21.15
LUZYTAŃSKA ILUZJA | FANTASIA LUSITANA
reż. João Canijo, Portugalia 2010, 65’

Dwoistość Portugalii czasów II wojny światowej ukazana w obrazach i dźwiękach: spokojne, bogobojne państwo, zapewniające drogę ucieczki dla ponad stu tysięcy europejskich uchodźców do Ameryki oraz polityczno-kulturalna elita maskująca swoje nazistowskie skłonności, na tyle, by móc brać udział w polityce międzynarodowej.

wtorek, 3 kwietnia 2012, godz. 21.15
KSIĘGA GODZIN DOURO | AS HORAS DO DOURO
reż. António Barreto, Joana Pontes, Portugalia 2010, 100’

Obraz ukazuje życie i kulturę winiarską regionu Douro w Portugalii. Pierwsze miejsce w narracji zajmuje jednak nie winorośl, a mieszkańcy tych ziem. Piękny wizualnie dokument opowiadający o poświęceniu, cierpieniu, miłości i wierze, na których opiera się długa historia oryginalnego wina Porto.

środa, 4 kwietnia 2012, godz. 21.15
JOSÉ I PILAR | JOSÉ E PILAR
reż. Miguel Gonçalves Mendes, Portugalia/Hiszpania 2010, 125’

Intymny portret związku portugalskiego noblisty José Saramago i hiszpańskiej dziennikarki Pilar del Río. Poruszająca dokumentalna opowieść o miłości, stracie i literaturze. Oficjalny portugalski kandydat do Oscara 2012.

czwartek, 5 kwietnia 2012, godz. 21.15
NASZ UKOCHANY SIERPIEŃ | AQUELE QUERIDO MÊS DE AGOSTO
reż. Miguel Gomes, Portugalia/Francja 2008, 147’

Subtelna komedia muzyczna. Tânia jest wokalistką w zespole tanecznym prowadzonym przez jej nadopiekuńczego ojca, od którego kilka lat temu uciekła żona, wiążąc się z lizbońskim lekarzem. Ekipa filmowa przybywa w ich strony, aby nakręcić horror oparty na opowieści o Czerwonym Kapturku…

BILETY:
Normalny: 15 zł | Ulgowy: 13 zł | Karnet (4 filmy): 40 zł

ORGANIZATORZY:
Instytut Camõesa
Ambasada Portugalii
Katedra Instytutu Camõesa im. Vergílio Ferreira UJ
Uniwersytet Jagielloński
Fundacja Lusorizonte
Festiwal IndieLisboa

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27, Kraków
(12) 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl

Leave a Reply