Modny Kraków

Portugalskie kino niezależne

Kino Pod Baranami - Portugalskie kino niezależne

Na początku kwietnia (od 2.04 do 5.04) na ekranach Kina Pod Baranami zagości mało znana w Polsce kinematografia portugalska. W programie przeglądu znalazły się trzy filmy dokumentalne oraz jedna fabuła – wszystkie reprezentują najświeższe portugalskie kino niezależne. Tytuły te nagradzane były na krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. IndieLisboa – największym festiwalu kina niezależnego w Portugalii.

PROGRAM:
poniedziałek, 2 kwietnia 2012, godz. 21.15
LUZYTAŃSKA ILUZJA | FANTASIA LUSITANA
reż. João Canijo, Portugalia 2010, 65’

Dwoistość Portugalii czasów II wojny światowej ukazana w obrazach i dźwiękach: spokojne, bogobojne państwo, zapewniające drogę ucieczki dla ponad stu tysięcy europejskich uchodźców do Ameryki oraz polityczno-kulturalna elita maskująca swoje nazistowskie skłonności, na tyle, by móc brać udział w polityce międzynarodowej.

wtorek, 3 kwietnia 2012, godz. 21.15
KSIĘGA GODZIN DOURO | AS HORAS DO DOURO
reż. António Barreto, Joana Pontes, Portugalia 2010, 100’

Obraz ukazuje życie i kulturę winiarską regionu Douro w Portugalii. Pierwsze miejsce w narracji zajmuje jednak nie winorośl, a mieszkańcy tych ziem. Piękny wizualnie dokument opowiadający o poświęceniu, cierpieniu, miłości i wierze, na których opiera się długa historia oryginalnego wina Porto.

środa, 4 kwietnia 2012, godz. 21.15
JOSÉ I PILAR | JOSÉ E PILAR
reż. Miguel Gonçalves Mendes, Portugalia/Hiszpania 2010, 125’

Intymny portret związku portugalskiego noblisty José Saramago i hiszpańskiej dziennikarki Pilar del Río. Poruszająca dokumentalna opowieść o miłości, stracie i literaturze. Oficjalny portugalski kandydat do Oscara 2012.

czwartek, 5 kwietnia 2012, godz. 21.15
NASZ UKOCHANY SIERPIEŃ | AQUELE QUERIDO MÊS DE AGOSTO
reż. Miguel Gomes, Portugalia/Francja 2008, 147’

Subtelna komedia muzyczna. Tânia jest wokalistką w zespole tanecznym prowadzonym przez jej nadopiekuńczego ojca, od którego kilka lat temu uciekła żona, wiążąc się z lizbońskim lekarzem. Ekipa filmowa przybywa w ich strony, aby nakręcić horror oparty na opowieści o Czerwonym Kapturku…

BILETY:
Normalny: 15 zł | Ulgowy: 13 zł | Karnet (4 filmy): 40 zł

ORGANIZATORZY:
Instytut Camõesa
Ambasada Portugalii
Katedra Instytutu Camõesa im. Vergílio Ferreira UJ
Uniwersytet Jagielloński
Fundacja Lusorizonte
Festiwal IndieLisboa

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27, Kraków
(12) 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o