Modny Kraków

Wielkanocne jarmarki 2012

Jarmark wielkanocny w Krakowie | fot. Agnieszka Kantaruk / Modny Kraków

Od piątku 30 marca do Poniedziałku Wielkanocnego potrwają Targi Wielkanocne na Rynku Głównym w Krakowie. Oprócz wystawców z Polski wezmą w nich udział także wystawcy z Litwy i Ukrainy.

Na stoiskach będzie można kupić m.in. stroiki, koszyki, palmy, świeczki, wydmuszki, ręcznie malowaną porcelanę, obrusy świąteczne i wyroby regionalne. Jak co roku targom towarzyszy wiele wydarzeń: 31 marca (sobota) o godz. 11:45 i 12:15 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” z Centrum Młodzieży, o godz. 12:30 zaśpiewa Hanka Wójciak przy akompaniamencie Jacka Długosza, a o godz. 13:00 program folklorystyczny zaprezentuje Teatr Tańca „Dzieci Krakowa”. O godzinie 12:00 odbędzie się uroczyste otwarcie Targów Wielkanocnych oraz „Wielkanocnego Małopolskiego Smaku”, w którym bierze udział 12 laureatów Festiwalu Smaku organizowanego przez Województwo Małopolskie.

Przez trzy dni (od 30 marca do 1 kwietnia) na stoiskach wystawców z całej Małopolski prezentowane będą tradycyjne produkty i potrawy charakterystyczne dla okresu Świąt Wielkanocnych. Będzie można kupić m.in.: tradycyjny żurek, zupę chrzanową, wielkanocne jaja serwowane na różne sposoby, smakowite wędliny i pieczywo oraz wiele innych regionalnych świątecznych przysmaków. Nie zabraknie również wielkanocnych ciast takich jak mazurki i piaskowe baby.

1 kwietnia (niedziela) Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” zaprezentuje palmy wielkanocne, a następnie programy artystyczne i obrzędy wielkanocne w wykonaniu 15 amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych. Zespoły spotkają się pod Barbakanem o godz. 11:30. Barwny korowód z palmami przejdzie ul. Floriańską, koło kościoła Mariackiego pod kościółek św. Wojciecha, gdzie o godz.11:45 nastąpi poświęcenie palm, następnie zespoły prezentować się będą na Rynku Głównym.

3 i 4 kwietnia (wtorek, środa) w godzinach 14:00-17:00 Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza na wielkanocne warsztaty plastyczne, w czasie których będzie można wykonać pisanki, baranki, zajączki, koguciki, kurczaki oraz kartki świąteczne.

W czwartek (5 kwietnia) w godzinach 14:00-17:00 odbędą się wielkanocne warsztaty plastyczno-filmowe. Dzieci, które wykonają w czasie warsztatów najciekawsze prace otrzymają upominki.

W Wielką Sobotę (7 kwietnia) o godz. 10:00 odbędzie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. Stoiska oceniane będą pod względem wrażeń wizualnych oraz pomysłu na ciekawe powitanie gości np. przyśpiewkami. Współorganizatorem Imprezy jest Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Wszyscy biorący udział w imprezie krakowianie, jak również turyści zostaną zaproszeni do tradycyjnego stołu wielkanocnego, przy którym o godz. 12:00 poświęcone zostaną przyniesione koszyczki wielkanocne.

W Poniedziałek Wielkanocny (9 kwietnia) o godz. 14:00 rozpocznie się przedstawienie w wykonaniu aktorów amatorów The Reenactors Agency. Z pomocą gawędziarek ludowych i grup artystów ludowych „Holniki” przedstawią oni tradycje związane ze śmigusem-dyngusem wśród rycerstwa i szlachty polskiej.

Organizatorami targów są: Miasto Kraków, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma Artim.

***

Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu - Plac WolnicaX Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu na Placu Wolnica

Dla wszystkich oczekujących z niecierpliwością Świąt Wielkanocnych Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przygotowało wyjątkowe wydarzenie – wielkanocne tradycje, obrzędy, zwyczaje i wierzenia w prawdziwie artystycznej oprawie przy udziale twórców ludowych, artystów, dzieci, młodzieży, mieszkańców miasta i okolic oraz turystów, a wszystko na ludowo i z przytupem!

1 kwietnia odbędzie się kolejna jubileuszowa edycja Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu, który już od dziesięciu lat gości na placu Wolnica w Niedzielę Palmową, a myślą przewodnią imprezy jest zachowanie różnorodności polskiego dziedzictwa kulturowego regionu Małopolski dla przyszłych pokoleń.

Wielkanocny Festiwal Tradycji i Obrzędu organizowany przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży na stałe wpisał się w krajobraz kulturalny Krakowa. Jego kolejne edycje odbywały się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz Marszałka Województwa Małopolskiego. Program jubileuszowego X Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu obejmuje szereg działań związanych z tradycją, obyczajowością i zwyczajami świąt wielkanocnych oraz okresu przedświątecznego, m.in.: Warsztaty edukacyjne. Do wydarzeń wpisujących się w Festiwal należą warsztaty edukacyjne, na których dzieci, młodzież i dorośli mogą zapoznać się z technikami zdobienia i malowania pisanek, wykonywania palm wielkanocnych oraz przyrządzania potraw stawianych na wielkanocnym stole.

Występy zespołów regionalnych. W ramach Festiwalu odbywają się koncerty muzyki ludowej i występy zespołów regionalnych. W tym roku gościć będziemy m.in. Małe Bartusie z Murzasichla oraz Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy, a także Chór Gospel Joyful Voice.

Konkursy wielkanocne. Z Wielkanocnym Festiwalem nieodłącznie związane są konkursy skierowane do wszystkich chętnych, ale przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Wśród nich znajdują się konkursy na kartki wielkanocne i plakat, tradycyjną palmę wielkanocną oraz dekorację wielkanocną.

Jarmark wielkanocny. Najważniejszym jednak elementem Festiwalu jest jarmark na placu Wolnica, który spaja te wszystkie elementy w całość. Można więc podczas imprezy plenerowej posłuchać występów kapel ludowych, obejrzeć widowisko obrzędowe oparte na staropolskich zwyczajach i obrzędach wielkanocnych z udziałem zespołów teatralnych, tancerzy i muzyków. Pojawiają się w nich najważniejsze staropolskie obyczaje związane z przygotowaniami i afirmacją Świąt Wielkanocnych, m.in. gaików-maików, pucheroków, wieszania śledzia i pogrzebu żuru, śmigusa-dyngusa, zdobienia jaj, wykonywania palm wielkanocnych, tradycyjnych obrządków związanych z kuchnią, chodzeniem z kogucikiem.

W czasie jarmarku obejrzeć można również korowód palm wielkanocnych wykonanych przez dzieci i młodzież, dzieła artystów i twórców ludowych: kowali, garncarzy, rzeźbiarzy ludowych, twórców ludowego rękodzieła artystycznego, malarzy na szkle, koronczarek, twórców tradycyjnych ozdób wielkanocnych i pisanek, pokazy tradycyjnego rękodzieła oraz kramy wielkanocne, a także symbolicznie podzielić się wielkanocnym jajkiem.

Program X Wielkanocnego Festiwalu Tradycji i Obrzędu
Sobota 31 marca, SCKM ul. Szeroka 16
– Rodzinne warsztaty edukacyjne: warsztaty rękodzieła ludowego, malowanie pisanek, tworzenie palm i ozdób wielkanocnych, dekorowanie koszyczków itp.

Niedziela 1 kwietnia, Plac Wolnica w Krakowie
godz. 11.00–12.00
– Oficjalne otwarcie festiwalu.
– Występy zespołów ludowych
godz. 12.00–14.00
– Rozstrzygnięcie konkursów i przyznanie nagród:
– Konkurs na kartkę wielkanocną i plakat
– Korowód dorosłych i dzieci z palmami
– Konkurs na palmę wielkanocną
– Konkurs na dekorację wielkanocną
godz. 14.00–16.00
– Widowisko teatralne
– Występy zespołów
– Zakończenie Festiwalu
Ponadto:
godz. 11.00–16.00
– Artyści i twórcy ludowi:
Kowale, garncarze, rzeźbiarze ludowi, twórcy rękodzieła artystycznego ludowego, malarze, koronczarki, twórcy tradycyjnych ozdób wielkanocnych i pisanek, kraszanek, itp. (pokazy tradycyjnego rękodzieła  i ozdób wielkanocnych), warsztaty sztuki ludowej.
– Symboliczne dzielenie się jajkiem.

Leave a Reply