Modny Kraków

Festiwal SPACE®

Festiwal Tańca Współczesnego Spacer

FESTIWAL TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO SPACE® prezentować będzie różne formy tańca współczesnego, ze szczególną preferencją współczesnych form teatru tańca, poszerzonych o formy improwizacyjne. Skierowany jest do entuzjastów, teoretyków i praktyków tańca, ale przede wszystkim do szerokiej publiczności. Stanowi doskonałą propozycję na spędzenie długiego weekendu, będąc poszerzeniem kulturalnej oferty miasta, skierowanej zarówno do mieszkańców, jak i turystów. Poprzez  uniwersalną formę tańca stanowi istotną pozycję w ofercie turystycznej dla obcojęzycznych gości.

W  programie znajdą się spektakle, warsztaty i imprezy towarzyszące. Organizatorami festiwalu są Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie oraz Krakowski Teatr Tańca.

Festiwal odbywa się w przestrzeniach Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.

Nazwa festiwalu bezpośrednio nawiązuje do jego podstawowych założeń oraz formuły, jaką przyjął. Festiwal otwiera swoją przestrzeń na taniec w warstwie czysto artystycznej, jak i teoretycznej. Obejmuje prezentację spektakli, ale także filmów, wykładów, odczytów naukowych, stanowi również przestrzeń wymiany doświadczeń twórców sztuki tańca. Festiwal to SPACE®  poprzez różne formy tańca współczesnego, obejmujące gatunek teatru tańca, improwizację, propozycje konceptualne. To wreszcie SPACE®, którego ścieżki w przyszłości prowadzić będą nie tylko przez teatry i instytucje kultury, ale docierać także do zwykłych przestrzeni miejskich, pozornie nieteatralnych, gdzie również spotyka się taniec. Festiwal otwiera się na nowatorskie formy „podawania” tańca, na przenikanie i łączenie go z rzeczywistością miejską.

Krakowski Teatr Tańca - Takarazuka camp - fot.K.Nowakowski

PROGRAM FESTIWALU

codziennie: warsztaty w godz.10.00 – 16.00, spektakle: godz.18.00 SCENA STUDIO, godz.19.15 SCENA GŁÓWNA

1 maja
godzina 16.30, SCENA STUDIO
Krakowski Teatr Tańca, „Blondi.Próba” (premiera) – POKAZ ZAMKNIĘTY

godzina 18.00, SCENA STUDIO
Krakowski Teatr Tańca, „Blondi.Próba” (premiera)
godzina 19.15, SCENA GŁÓWNA
Anna Piotrowska, Aleksandra Bożek – Muszyńska, „R.O.Z.G.R.Y.W.K.A” (work in progress)
Grupa Wahadło, „Żywopłot”

2 maja
godzina 18.00, SCENA STUDIO
Laureaci i uczestnicy konkursu choreograficznego 3…2…1…TANIEC:
Zuzanna Kasprzyk, „Painkiller”
Karolina Kuduk/Michał Czyż, „Press to cross”
Helena Ganjalyan, „Lady Ł. – unicut.”
Joanna Górszczyk/Dariusz Małojło, „Panie proszą Panów”
Katarzyna Gocał/Michał Woźnica, „Speed dates”
godzina 19.15, SCENA GŁÓWNA
Krakowski Teatr Tańca (laboratorium choreograficzne SZtUKAtorium) „In between”
Krakowski Teatr Tańca, „Kwadryga na trzech” (premiera)

3 maja
godzina 18.00, SCENA STUDIO
Krakowski Teatr Tańca, „TAKARAZUKA camp”
godzina 19.15, SCENA GŁÓWNA
Agnieszka Bednarz/Paulina Jóźwicka/Katarzyna Kostrzewa, „Projekt: Trzy siostry”
Dominika Knapik, „jak wam się podobam?” wersja 2012

rezerwacja biletów na spektakle: spacerrezerwacje@gmail.com

ponadto C I A Ł O W A N I E _ warsztaty tańca współczesnego
obejmują kreację przestrzeni, technikę tańca współczesnego oraz improwizację i kontakt
improwizację w tegorocznej, pierwszej edycji ciałować będą: Anna Piotrowska, Anna Krysiak i Jacek Owczarek

Anna Piotrowska – Kreacja przestrzeni
Na Festiwalu Piotrowska pragnie zaproponować warsztat z kreacji przestrzeni. Jak to co wewnątrz wpływa na to co jest na zewnątrz i odwrotnie. Warsztat zostanie zakończony pokazem pracy.
Warsztaty proponowane przez Annę Piotrowską są wynikiem wieloletnich doświadczeń nauczania tańca współczesnego (blisko 20 lat). Najważniejsze pytanie, na które chce odpowiedzieć Piotrowska, to jak emocje wpływają na ruch i jak poruszają ciało. Jak znaleźć potrzebę tańczenia w sobie. Istotnym elementem jest fizyczność ciała i odnalezienie własnych wartości w nim. Każde ciało jest inne i porusza się inaczej, choć może wykonywać te same ruchy. Jak znaleźć w sobie własne jakości, jak pracować samemu ze sobą (doświadczenia solowej tancerki). I najważniejsze jak czerpać przyjemność poruszania się w przestrzeni i kreować siebie na zewnątrz i do wewnątrz. Z punktu widzenia techniki tańca współczesnego Piotrowska rozpoczyna zajęcia od podłogi, gdzie rozciągane są mięśnie, pracuje się nad głębokimi mięśniami, wydłuża się i rozciąga ciało, w silnej pracy centrum. Istotna jest praca nad specyficznymi jakościami ruchu, orientacją ciała w przestrzeni, pamięcią ruchową i koordynacją ciała. Istotnym elementem jest praca nad oddechem i jego manipulacją. Kolejnym etapem zajęć jest pobudzanie wyobraźni w trakcie wykonywanych ćwiczeń, schematów. Jak z prostego nic nie mówiącego ruchu, można budować znaczenia, które tworzą jakości w ciele.

Anna Krysiak – Taniec współczesny
Moja technika powstała na bazie wieloletniego doświadczenia pracy w Śląskim Teatrze Tańca oraz pracy z wieloma innymi pedagogami i choreografami z Europy, Kanady, Anglii i USA. Technika ta jest wynikiem własnych badań nad możliwościami ciała człowieka, głównie kładąc nacisk na wykorzystanie naturalnych impulsów z niego wypływających, ciężaru ciała, swobodnego przepływu energii, pędu, zawieszeń (balansowania między stanem równowagi, a upadkiem), współdziałania z siłą grawitacji.

Jacek Owczarek – Improwizacja i kontakt improwizacja
W improwizacji proces tworzenia zbiega się w czasie z jego wykonaniem. Improwizacja jest aktem niepowtarzalnym i spontanicznym, jest pracą z tym co manifestuje się w danym momencie w postaci sygnałów wizualnych, dźwiękowych, kinestetycznych, relacyjnych. Zajęcia są połączeniem moich doświadczeń w pracy z tańcem, improwizacją oraz metodą pracy z procesem wg A. Mindella, ich celem jest świadome wchodzenie w proces improwizacji, umiejętność pracy z kanałami zmysłowymi, obserwacji tego co się wydarza w trakcie improwizacji i poszerzanie świadomości ruchowej.

zgłoszenia na warsztaty: warsztaty.ktt@gmail.com

więcej: www.festiwaltancawspolczesnego–spacer.pl

Leave a Reply