Modny Kraków

Kraków jak malowany

Te widoki zna cała Polska! I całkiem sporo mieszkańców innych krajów. Oto najbardziej znane miejsca w stolicy Małopolski.

Kraków moja miłość

Myślę „Kraków” i…? Wielu osobom natychmiast pojawia się przed oczami Rynek Główny. To absolutny lider pośród krakowskich widoków, które nieodzownie kojarzą się z dawną stolicą Polski. Kościół Mariacki, Sukiennice, szpaler dorożek i wszystko to najlepiej wieczorem gdy iluminacje zabytków sprawiają, że największy z europejskich rynków wygląda baśniowo. Każdego roku tysiące turystów wyruszają w drogę choć przez chwilę nacieszyć oczy tym widokiem: wystarczy stanąć u zbiegu ulic Sławkowskiej i Szczepańskiej.

Kraków moja miłość

Kolejny dobrze znany widok związany z Krakowem to wawelskie wzgórze i zakole Wisły widziane od strony mostu Dębnickiego. Od tej strony zamek prezentuje się najbardziej okazale. Szczególnie latem, w promieniach popołudniowego światła spojrzenie na Wawel z tego punktu robi wielkie wrażenie.

Kraków moja miłość

A to już pejzaż widziany z prawego brzegu rzeki. Wystarczy stanąć na bulwarze wiślanym na wysokości ulicy Tynieckiej 10 by podziwiać Klasztor Norbertanek i barokowy Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela. Jak głosi tradycja, jego fundatorem był dziedzic Zwierzyńca, rycerz Jaksa Gryfita, który po powrocie z wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej wybudował w 1162 roku klasztor i kościół. Za tym założeniem widoczna jest znakomicie sylwetka Kopca Kościuszki, kolejnego niezaprzeczalnego symbolu Krakowa.

Ten widok to też klasyka: dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na zabytkowej studni co roku przysiadają nowi studenci, chętnie fotografują się na niej turyści. Tło gotyckich krużganków jest imponujące, próżno szukać podobnego miejsca w całym mieście. Obecnie w Collegium znajduje się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zawierające głównie przedmioty związane z dziejami uniwersytetu.

Kraków moja miłośćKraków moja miłość

Kraków moja miłość

Gdyby przeprowadzono ranking najbardziej znanych okien świata, to, to okno z pewnością znalazłoby się w ścisłej czołówce. Chodzi oczywiście o „Okno Papieskie” mieszczące się nad bramą wjazdową do Pałacu Biskupiego przy ul. Franciszkańskiej 3, z którego Jan Paweł II pozdrawiał wiernych podczas pielgrzymek do Polski. Dziś z miejsca, w którym pojawiał się Ojciec Święty spogląda jego podobizna – pielgrzymi i turyści wciąż przychodzą tutaj by przypomnieć sobie wzruszenia papieskich pielgrzymek.

Pośród miejsc związanych z religią bardzo wyrazistym symbolem jest bryła Kościoła Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Nowoczesna bazylika została wzniesiona w latach 1999 – 2002 według projektu Witolda Cęckiewicza. Licząca 77 metrów wysokości wieża widokowa pozwala obejrzeć panoramę całego Krakowa.

Kraków moja miłośćKraków moja miłość

Całkiem możliwe, że w najbliższych latach do grona najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa dołączą nowe lokalizacje. Wszak Kraków to wciąż najmodniejsze miasto w Polsce, najchętniej odwiedzane i fotografowane. Ta popularność przekłada się na rozpoznawalność.

Tekst: Wanda Pawlik, Paweł Sroka
Zdjęcia: Agnieszka Kantaruk, Tomasz Korczyński, Mateusz Zwoliński

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o