Modny Kraków

Rok z szopką

Maciej Moszew i jego szopka

Maciej Moszew, artysta plastyk, który od pięćdziesięciu lat startuje w każdej edycji konkursu krakowskich szopek organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprosił nas do swojej pracowni, gdzie mogliśmy się przyglądać, jak powstaje jubileuszowa szopka.

-Wykonanie szopki zajmuje około tysiąc godzin czystej pracy, nie licząc czasu przemyśleń – mówi artysta. -Ja mam taki sposób pracy, że w ogóle nie rysuję, tylko buduję od razu, w związku z tym ten proces projektowania trwa już wcześniej, czego nikt nie widzi. To jest potworna praca, bo proszę sobie wyobrazić, ile to jest tysiąc godzin – to jest trzy pełne miesiące po 10-12 godzin pracy dziennie, z sobotami, z niedzielami – i ja tak siedzę – opisuje. Zasada budowy szopki stosowana przez Macieja Moszewa polega na rzeźbieniu bryły: – Te wszystkie elementy widoczne obudowują pewną strukturę konstrukcyjną. Zależy mi także na wieloplanowości, przenikaniu poszczególnych brył. Moje pierwsze szopki, podobnie jak u wielu szopkarzy zachowywały podział na poziomy, piętra. Obecnie od tego odchodzę, bo moim zdaniem ładniej wygląda bryła, gdy widoczne jest przenikanie brył i poziomów – wyjaśnia.

Tradycyjna szopka krakowska jest zbudowana z kartonu, tektury, sklejki. – Moja nie jest klejona, elementy są tak zaprojektowane, żeby można było ją w każdej chwili rozebrać, choćby po to, by dostać się do środka, do elementów mechanicznych, napędowych, oświetlenia – mówi Maciej Moszew. Konstrukacja robi imponujące wrażenie: na tej jednej szopce zmieściło się chociażby około sześciu tysięcy dachówek, pojedynczo wycinanych wycinarką i pojedynczo przyklejanych, zaś samych tylko postaci jest trzydzieści, wszystkie ruchome. Szopkę Macieja Moszewa i inne biorące udział w konkursie można oglądać w Krzysztoforach do 27.02.2011.

Agnieszka Kantaruk

W tegorocznym Konkursie Szopek Krakowskich Maciej Moszew zdobył pierwsze miejsce w kategorii szopek małych oraz otrzymał nagrodę im. Jerzego Dobrzyckiego za całokształt twórczości szopkarskiej.

Leave a Reply