Modny Kraków

Noc teatrów

Noc teatrów - Teatr Slowackiego

Pierwsza Noc Teatrów odbyła się 9/10 czerwca 2007 roku, w ramach obchodów Jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa. Idea tego wydarzenia była prosta: pokazać teatr od kulis, zainteresować, zaintrygować. Nocna formuła sprawdziła się znakomicie – w imprezie wzięło udział ogromne grono Krakowian i turystów.

Nocne imprezy sprawdzają się w Krakowie szalenie dobrze – wszak miasto, szczególnie urokliwe po zmierzchu, sprzyja im niezwykle. Czym jest zatem „Noc Teatrów”? To przedsięwzięcie ma na celu aktywizację środowiska teatralnego i przyciągnięcie wszystkich wielbicieli teatru, ale też zainteresowanie magią sceny tych, którzy uroków IX muzy jeszcze nie zaznali lub nie są do niej całkowicie przekonani. Tym samym program zaplanowany z myślą o tej imprezie jest bardzo różnorodny.

Zakłada nie tylko spektakle – dzielące się zarówno na łatwe w odbiorze, jak i bardzo ambitne, ale również warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych, spotkania z aktorami, multimedialne prezentacje dotyczące historii i działalności instytucji, zwiedzanie niedostępnych dla widzów zakamarków siedzib teatrów – co cieszy się bardzo dużą popularnością. Śmiało można powiedzieć, że podczas „Nocy Teatrów” teatr wychodzi do ludzi, bo chociaż zajmuje on bardzo ważne miejsce w kulturalnym pejzażu Krakowa, to wciąż pozostaje nieco w cieniu różnorodnej komercyjnej rozrywki. W tę magiczną noc owe proporcje się zmieniają. Teatru jest dużo, teatr jest wszędzie. Spektakle grane są nie tylko na tradycyjnych scenach, ale również w plenerze – na Rynku Głównym, na ulicy Powiśle, alei Waszyngtona.

Na tegoroczną Noc Teatrów 10 teatrów instytucjonalnych i 30 nieinstytucjonalnych przygotowało dla widzów około 60 różnych, ciekawych przedsięwzięć. Spektakle będą prezentowane na scenach teatrów, w siedzibach domów kultury, kawiarniach, miejscach znanych i mniej znanych, jak również w plenerze (m.in. na płycie Rynku Głównego od strony Ratusza, na ul. Gołębiej, ul. Powiśle, al. Waszyngtona).

Pierwsze przedstawienia rozpoczną się już o godz. 16.00 (po raz pierwszy na Powiślu wystąpi Balet Dworski Cracovia Danza) – ostatnie o północy (w tym np. w Teatrze im. J. Słowackiego „Kochanek”); wiele spektakli zostanie zaprezentowanych nawet dwukrotnie.

Widzowie będą mogli zobaczyć najlepsze sztuki teatralne sezonu, spektakle baletowe, prezentacje multimedialne, teatr ognia, a także jednorazowe wydarzenia przygotowane specjalnie na tę noc; będą też mogli zwiedzić teatralne zaplecza (Opera Krakowska) i przyglądnąć się pracy wielu grup teatralnych. (O)

Bezpłatne wejściówki na poszczególne spektakle teatrów instytucjonalnych od 13 czerwca do odbioru w siedzibach teatrów oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.

W przypadku teatrów nieinstytucjonalnych – możliwe będą wcześniejsze rezerwacje (numery telefonów i adresy mailowe można znaleźć w PROGRAMIE dostępnym na stronie internetowej: www.krakowskienoce.pl)

Leave a Reply