Modny Kraków - Podróże podróże menu Modny Kraków Blisko Krakowa Polska Europa Świat wydarzenia podróżnicy pasje

Lecznicza energia

Jáchymov jako pierwsze na świecie uzdrowisko zaczęło w 1906 r. wykorzystywać lecznicze właściwości wody radonowej.

Jachymov

Uzdrowiskowe miasto Jáchymov położone w północno-zachodnich Czechach (około 17 km od Karlowych Warów), w malowniczej górskiej krainie, może zachwycić nie tylko osoby poszukujące zdrowotnych kuracji. To urokliwe miasteczko położone w województwie karlowarskim, oferuje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, zachwycające krajobrazy i otoczenie nieskażonej przyrody. Dodatkową atrakcją jest przebogata historia tego miejsca, która zawiera polskie akcenty.

Bogactwo Jáchymova na imponującej przyrodzie się nie kończy. Już kilka wieków temu odkryto w jego okolicach zasobne złoża rudy srebra, dzięki czemu miasteczko mogło się rozwijać. Zachowanymi do dziś zabytkami poświadczającymi ów dobrobyt są kościoły, ratusz i słynna królewska mennica. Wielki rozkwit Jáchymova przypadł na lata dwudzieste XVI wieku. To właśnie wtedy wzniesiono zamek Freudenstein utrzymany w renesansowym duchu. Niestety cały obiekt nie zachował się, ale jego fragmenty, poddawane renowacji od roku 1973 (a jeszcze w latach 2004 – 2009 objęte intensywnymi pracami, w tym badaniami archeologów) można zwiedzać do dziś. Charakterystycznym dla zamku obiektem jest 12 metrowa, walcowa wieża, która nadaje mu tajemniczego wyglądu.

Jednak to nie renesans stał się najistotniejszym czasem w historii Jáchymova. Rokiem prawdziwie przełomowym w historii miasta był 1864 – to właśnie wtedy w kopalni „Svornosť” odnaleziono źródło mineralne. Kilkanacie lat później po tym wydarzeniu, konkretnie w 1906 roku, założono tu pierwsze prywatne kąpiele w których wykorzystywano wodę radoczynną. Znakomite właściwości lecznicze przesądziły o dalszych losach tego uzdrowiska i na stałe przydały mu miano pierwszego na świecie uzdrowiska radonowego. Na pacjentów czekały kąpiele radonowe, okłady, woda mineralna Radium Perle, tutejszy browar warzył Radium-Beer, a w fabryce mydła produkowano specjalne mydło Radium-Seife. Dziś powiedzielibyśmy, że uzdrowisko to prowadziło bardzo zaawansowaną i spójną promocję swoich marek. Jeśli u progu XX wieku coś było radonowe, to wiadomo, że z Jáchymova.

Co oczywiste Uzdrowisko Jáchymov wciąż dysponuje wodą radonową, która przed laty w tak istotny sposób przyczyniła się do jego rozkwitu.

W 1912 roku otwarto w miasteczku przepiękny hotel zdrojowy zgodny z duchem epoki. Zaprojektowany przez cenionego wiedeńskiego architekta został wyposażony we wszelkie możliwe luksusy dostępne w tamtych czasach. Stanowił jeden z najznamienitszych obiektów uzdrowiskowych w ówczesnej Europie. Przez wiele lat nosił nazwę Rádium Kurhaus, a obecnie przemianowano go na Radium Palace chcąc przypomnieć o nim zagranicznym gościom. W latach 1994-1997 przeszedł gruntowną renowację, która dostosowała go do potrzeb wymagającej klienteli nadchodzącego XXI wieku zachowując jednak jego przedwojenny czar i nie naruszając w żaden sposób pierwotnego zamysłu architekta.

Jachymov

Co oczywiste Uzdrowisko Jáchymov wciąż dysponuje wodą radonową, która przed laty w tak istotny sposób przyczyniła się do jego rozkwitu. Do uzdrowiska dostarczana jest ona rurociągami z czterech źródeł. Służące do celów leczniczych, radonowe wody mineralne dają znakomite rezultaty w leczeniu głównie schorzeń narządów ruchu, a także niektórych chorób układu nerwowego. Podstawą większości proponowanych w Jáchymovie programów zdrowotnych są kąpiele połączone z  najnowocześniejszymi metodami terapii fizykalnej i rehabilitacji. Polecane są także osobom zdrowym, które pragną wzmocnić organizm. Z Jáchymovskimi bogactwami związany jest też wątek polski: do Jáchymova prowadzą mianowicie ślady Marii Skłodowskiej – Curie.

W okolicach Jáchymova zalegały bowiem znaczne ilości odpadów pozostałych po wydobyciu i przeróbce rud zawierających uran. Z nich właśnie udało się małżeństwu Curie wydzielić w roku 1898 polon a później rad. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie drugiej nagrody Nobla.

***

Obecnie uzdrowisko oferuje pobyty lecznicze i relaksacyjne dla dorosłych i dzieci, a także programy połączone z aktywnym wypoczynkiem – nordic walking, narciarstwo. Latem czeka piękna górska przyroda i liczne szlaki piesze i rowerowe. Amatorzy zabaw wodnych mają do dyspozycji otwarty niedawno aquapark, mieszczący się w zabytkowym stuletnim budynku. W uzdrowisku dostępnych jest też wiele możliwości uprawiania sportów, takich jak tenis, pływanie czy minigolf. Bez wątpienia można w tym czeskim miasteczku spędzić niezapomniane chwile. Modny Kraków poleca! (WP)

zdjęcia: czechtourism.com

Skomentuj