Modny Kraków - Podróże podróże menu Modny Kraków Blisko Krakowa Polska Europa Świat wydarzenia podróżnicy pasje

Sekrety elektrowni

Tuż obok elektrowni jądrowej Temelín w Czechach stoi renesansowy zameczek Vysoký Hrádek. Co skrywa?

Muzeum elektrownia Temelin

W jaki sposób zamknięte w reaktorach atomy wytwarzają energię? – to pytanie od lat niezmiennie nurtuje kolejne pokolenia, a sama tematyka elektrowni atomowych należy do prawdziwie elektryzujących zagadnień. Z wyjaśnieniami przychodzą wnętrza renesansowego zameczku Vysoký Hrádek, który stoi w pobliżu elektrowni jądrowej Temelín w Czechach.

W jego zabytkowych wnętrzach nie znajdziemy historycznych ekspozycji, mimo to należy on do jednych z najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów na południu Czech. Mieści się tam bowiem centrum informacji elektrowni temelińskiej.

Na poddaszu zameczku znajduje się nowocześnie wyposażona sala kinowa, w której widzowie, dzięki animacjom komputerowym, mają okazję zajrzeć do najciekawszych, najbardziej niedostępnych miejsc elektrowni a także otrzymać podstawowe informacje z dziedziny fizyki jądrowej. Ciekawym miejscem jest tak zwana komora mgielna, która pozwala zobaczyć niewidoczne w normalnych warunkach promieniowanie radioaktywne.

Na pierwszym piętrze prezentowana jest obszerna ekspozycja poświęcona między innymi najważniejszym urządzeniom i zagadnieniom dotyczącym działalności elektrowni. Można obejrzeć tu także makiety przestrzenne i wyruszyć na wirtualny spacer po wybranych pomieszczeniach elektrowni. Przyjemny odpoczynek czeka na gości w otaczającym zameczek parku krajobrazowym z początku XIX wieku, z kompleksem stawów rybnych, otwartym od kwietnia do końca października. (WP)

Pięknie odrestaurowany zameczek jest miejscem, w którym można dowiedzieć się interesujących informacji na temat elektrowni atomowej w Temelinie.
Kiedy zwiedzać:
Centrum jest czynne codziennie (także w soboty i niedziele) w godz. od 9.00 do 16.00, w lipcu i sierpniu od 9.00 do 17.30.
Wstęp jest bezpłatny.
Więcej informacji: http://www.cez.cz w dziale „Nuclear Power Plants”

Skomentuj