Wyjazdem studyjnym do Zielonek, Giebułtowa i Modlnicy rozpoczęła się tegoroczna edycja “Szlaku Renesansu” organizowanego przez Stowarzyszenie Willa Decjusza. Celem wycieczki stały się trzy kościoły, w których znajdują się elementy renesansowe lub nawiązujące do tego okresu w sztuce.
Zielonki, Giebułtów i Modlnica – trzy podkrakowskie miejscowości, położone zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta, w kierunku północno-zachodnim, z racji łatwego i szybkiego dojazdu mogą stać się celem krótkiego wypadu za miasto, połączonego ze zwiedzeniem interesujących, historycznych budowli.
zdjęcia: Tomasz Korczyński
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach wzniesiony w pierwszej połowie XVI w. jest budowlą o charakterze gotyckim z elementami renesansowymi, dzieło muratora krakowskiego Jakuba Żura i kamieniarza Kaspra Simona. We wnętrzu znajduje się między innymi renesansowe tabernakulum ścienne, oryginalna kadzielnica o ażurowej, wielobocznej pokrywie oraz dwa posągi ołtarza, wykonane przez słynnego rzeźbiarza krakowskiego Antoniego Frączkiewicza.
Pierwszy kościół w Giebułtowie powstał prawdopodobnie w XI w. Kościół p.w. św. Idziego w obecnym kształcie został ufundowany przez Kaspra Giebułtowskiego w latach 1600-1604. Świątynia nosi cechy późnego gotyku i renesansu. Na szczególną uwagę zasługuje zespół malowideł ściennych oraz XVII-wieczna replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w ołtarzu głównym.
Kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy (gmina Wielka Wieś) powstał w 1553 roku, w miejscu wcześniejszego prawdopodobnie wzniesionego w połowie XII wieku. W kościele znajduje się renesansowa polichromia z 1562 roku oraz z połowy XVII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (Modlnickiej) datowany na lata 1460-1470. Stropy pokryte są kasetonami. Do zabytkowego wyposażenia należy również marmurowe tabernakulum w kształcie małej kapliczki z XVI wieku i chrzcielnica wraz z amboną z XVII wieku.
Skomentuj