Modny Kraków - Podróże podróże menu Modny Kraków Blisko Krakowa Polska Europa Świat wydarzenia podróżnicy pasje

Bory pełne niespodzianek

bory dolnośląskie

Bory Dolnośląskie należą do największych kompleksów leśnych w Europie Środkowej. Można napotkać w nich ślady tajemniczych fortyfikacji, zabytki które udało się odrestaurować, a także zobaczyć przepiękne widoki.

Cztery rezerwaty przyrody i park krajobrazowy, ekosystemy zachowane w naturalnym stanie, siedliska rzadkich roślin i wielu gatunków zwierząt – to wszystko czeka na spragnionych natury gości w obrębie Borów Dolnośląskich. Ten liczący blisko 165 tysięcy hektarów teren to jeden z największych kompleksów leśnych w Europie Środkowej – sprawa nie do przecenienia w chwili, gdy człowiek wydziera przyrodzie niemal każdy skrawek ziemi. A jednak, tuż przy polsko – niemieckiej granicy udało się uchować od zniszczenia ów imponujący i różnorodny obszar. Każdy kto zechce go odwiedzić będzie miał okazję zobaczyć torfowiska, wydmy śródlądowe i położone malowniczo, wśród lasów – stawy.

Z walorami przyrodniczymi przeplatają się tutaj także wątki historyczne. Bory Dolnośląskie odegrały bowiem istotną rolę obronną, mającą wpływ na kształtowanie się państwowości polskiej. Po dziś dzień, w tutejszych lasach, możemy napotkać szczątki tajemniczych fortyfikacji, zwanych Wałami Śląskimi. Ich powstanie datuje się na przełom VIII i IX wieku. Pod koniec XIII w. z inicjatywy księcia Bolka I Surowego wybudowano lub umacniano wiele twierdz na terenie Borów, m.in. zamek w Kliczkowie.

Ta wspaniała rezydencja, położona w samym sercu Borów Dolnośląskich, w ciągu stuleci swojego istnienia wielokrotnie zmieniała właścicieli, z których każdy zostawił po sobie ślad w architekturze lub wystroju zamku. Budowla stanowi unikalny przykład krzyżowania się wpływów renesansu, baroku, klasycyzmu, a nawet neogotyku. Jednak podziwianie jej w pełnej okazałości nie byłoby dziś możliwe bez gruntownej renowacji, którą przeprowadziła pod koniec lat 90-tych firma Integer S.A., specjalizująca się w odrestaurowywaniu cennych, ale zniszczonych zabytków. Zamek Kliczków wyszedł bez szwanku z wielu historycznych opresji, ale nie dał rady szabrownikom, którzy po drugiej wojnie światowej zdewastowali lub rozkradli wyposażenie oraz niszczącej sile czasu. – Odnajdywanie tego rodzaju miejsc w naszym kraju umacnia mnie w przekonaniu, że Polska nie jest mało znaczącą prowincją na turystycznej mapie Europy – mówi Paweł Melka z firmy Integer S.A., która odbudowała Zamek w Kliczkowie. Obiekt ten trzyma poziom nie tylko pod względem estetyki i historycznej rangi. Obecnie znajduje się tu kompleks hotelowo-rekreacyjny z sześcioma salami konferencyjnymi, basenem, saunami i SPA. A zatem, kto zechce, ten będzie mógł zatrzymać się na dłużej w tym pełnym uroku miejscu.

To oczywiście nie jedyny zabytkowy obiekt na tym terenie. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze turystycznej, a także istnieniu wyznaczonych ścieżek i tras edukacyjnych zwiedzający mają możliwość zobaczenia także innych obiektów, które Bory Dolnośląskie skrywają w sobie. Przeważająca ich część, pochodząca z różnych okresów w dziejach, jest zlokalizowana na obszarze dawnego księstwa żagańskiego (okolice Żagania i Małomic) oraz Dolnych Łużyc w rejonie Żar i Przewozu. Na przykład kościoły wiejskie ze Starego Żagania czy Biedrzychowic należą do grona najlepiej zachowanych romańskich budowli sakralnych w Lubuskiem. Na terenie dawnego księstwa żagańskiego możemy również podziwiać relikty średniowiecznych zamków książęcych (Przewóz) oraz warowne siedziby rycerskie (m.in. Dzietrzychowice, Miodnica).

W południowo-zachodniej (górnołużyckiej) części Borów Dolnośląskich na wyróżnienie zasługuje zespół pałacowo-parkowy w Iłowej. Na uwagę zasługują również muzea zlokalizowane w tej okolicy (dla ułatwienia wyszczególniliśmy je w osobnej ramce – przyp. red.). Co ciekawe obiekty te można zwiedzać… konno. Turystyka konna od kilkunastu lat przeżywa renesans i staje się sposobem na aktywny wypoczynek podejmowanym przez wiele osób. Nie uszło to uwadze przedsiębiorczych mieszkańców Borów Dolnośląskich, którzy wyznaczyli nie tylko liczne szlaki konne, ale również stworzyli bogatą infrastrukturę (opartą przede wszystkim na obiektach agroturystycznych), gdzie mogą zatrzymać się jeźdźcy i ich wierzchowce.

Ucieszą się również rodzice planujący wypoczynek z dziećmi. Czekają na nich ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne służące szeroko rozumianej edukacji ekologicznej. Ścieżki te pozwalają zapoznać się z pięknem przyrody, jej różnorodnością oraz zagrożeniami. Wyposażone są w tablice edukacyjne, a niekiedy także w małą infrastrukturę turystyczną. Intrygujące tytuły takie jak: „Zielony Las”, „Wzdłuż wstęgi Bobru”, „Poznaj drzewa i krzewa”, „Tropami przyrody i historii”, „Dolina Szyszyny” czy wreszcie najciekawsza naszym zdaniem ścieżka „Przy wiacie” z pewnością skuszą małych odkrywców. Ostatnia z wymienionych, znajdująca się na terenie Nadleśnictwa Wymiarki prowadzi przez stary bór sosnowy i posiada 9 przystanków tematycznych, prezentujących zagadnienia dotyczące łowiectwa, funkcjonowania ekosystemów leśnych, prowadzenia gospodarki leśnej i ochrony lasu przed pożarami – szczególnie latem to bardzo ważna tematyka.

bory dolnośląskie

Ta wielość propozycji sprawia, że podczas wakacji czy też krótszego pobytu w Borach Dolnośląskich nikt z pewnością nie będzie narzekał na nudę. Można się tutaj zarówno zrelaksować w oceanie spokoju i ciszy, jak również aktywnie spędzić czas. (WP)

Skomentuj